Mycie pomnika z granitu nie jest takie proste, jak może się wydawać. Granit jest materiałem podatnym na zarysowania i szkodliwe działanie kwasów. Nie można czyścić go środkami zawierającymi kwasy. A jak to zrobić? Podpowiadam.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Czy woda z octem nadaje się do mycia granitu?
Mieszanka wody z octem to jeden z najlepszych sposobów na umycie granitowego nagrobka. Ocet zapewnia granitowi oddychanie, nie zostawia smug i doskonale nabłyszcza powierzchnię kamienia. Co prawda nie pachnie za ładnie, ale nagrobki znajdują się na świeżym powietrzu, więc w większości przypadków nie będzie to przeszkodą.
Ważne jest to, aby ocet wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Jedna łyżka octu na litr ciepłej wody to najlepszy wybór, jeżeli pomnik jest lekko zabrudzony. Mocniejsze zabrudzenia można usuwać miejscowo, wykorzystując dwie łyżki octu na litr wody. Pod żadnym pozorem nie dodawaj do mieszanki cytryny, która może wyżreć granit. Pomnik czyść miękką ściereczką.
Jednak zanim przystąpisz do mycia granitu wodą z octem, upewnij się, że mieszanka nie zniszczy nagrobka. Granit to materiał, który ma tendencję do matowienia i odbarwiania. Posmaruj tył nagrobka mieszanką i zostaw ją na 2-3 minuty. Następnie sprawdź, czy z nagrobkiem wszystko jest w porządku.
Jak wyczyścić pomnik granitowy z wosku?
Plamy z wosku możesz usunąć za pomocą mieszanki wody z octem. W tym celu najlepiej przygotować roztwór składający się z dwóch litrów wody i sześciu dużych łyżek octu. Zanim użyjesz mieszanki, nałóż ją na tył nagrobka i sprawdź, czy nie odbarwi kamienia.
Jeżeli wszystko będzie w porządku, to nałóż mieszankę na plamy octu i odczekaj 2-3 minuty. Następnie użyj plastikowej skrobaczki z gładkim zakończeniem i podważ delikatnie rozlany wosk. Nie jest powiedziane, że odejdzie w całości i możliwe, że trzeba będzie chwilę poskrobać.
Kolejnym sposobem na wyczyszczenie granitowego nagrobka z wosku jest wykorzystanie chlorku metylu. Kupisz go za ok. 20 zł w sklepach chemicznych lub za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych.
Ale uważaj. Opary tego środka są trujące. Bez maseczki i rękawiczek ani rusz. Chlorometan w kontakcie ze skórą może powodować odmrożenia. Za to bardzo dobrze działa na wosk i go rozpuszcza. Jednak zanim go zastosujesz, sprawdź, czy nie zmatowi i nie odbarwi płyty.
Możesz też spróbować usunąć plamy z wosku „na sucho”. Wykorzystaj do tego plastikową lub drewnianą szpatułkę i delikatnie zeskrobuj wosk, cały czas obserwując czy granit nie ulega porysowaniu lub zniszczeniu.
Czy granit można czyścić płynem do szyb?
Wiele zależy od składu płynu do szyb. Należy upewnić się, że wybrany preparat nie zawiera żadnych kwasów. Większość z nich powoduje blaknięcie i matowienie granitu. Szczególnie niebezpieczny dla granitu jest kwas cytrynowy oraz solny.
Najlepsze są preparaty o neutralnym pH, ale producenci bardzo często nie informują o tym, jakie pH ma dany preparat. Zdecydowanie lepszą opcją będzie płyn do mycia naczyń wymieszany z ciepłą wodą. Taka mieszanka jest całkowicie bezpieczna dla granitowych blatów, parapetów i nagrobków. Wykorzystuje się ją również w czyszczeniu marmurowych nagrobków.
Generalnie lepiej odpuścić sobie czyszczenie granitu płynem do szyb. Lepiej zainwestować w profesjonalne środki do czyszczenia granitu. Bez problemu zakupisz je w sklepach z chemią kamieniarską. Ale pamiętaj, żeby je też przetestować w niewidocznym miejscu.
Impregnaty do nagrobka z granitu
Nagrobki granitowe z racji częstego kontaktu z kwaśnymi deszczami narażone są na matowanie i odbarwienie. Impregnacja granitu to sposób, żeby tego uniknąć. Ale jakie impregnaty będą najlepsze? Sprawdzamy.
Pod żadnym pozorem nie należy wybierać impregnatów, które zawierają oleje. Tłuszcz zatyka „pory” granitu i uniemożliwia mu oddychanie, przez co kamień staje się matowy i wygląda na zakurzony.
Należy wybierać impregnaty bazujące na związkach ceramicznych będących pochodnymi krzemu. Zabezpieczą one nagrobek nie tylko przed wilgocią, ale również przed kurzem i osiadaniem zanieczyszczeń.
Nakładanie impregnatów do granitowego nagrobka nie jest trudne. Przed rozpoczęciem procesu należy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię nagrobka. Im będzie czystsza, tym lepsze będzie działanie impregnatu. Impregnat powinno się nanosić za pomocą zwilżonej preparatem ściereczki.
Jak nabłyszczyć granit?
W celu nabłyszczenia granitu najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki. Pierwszym wyborem powinny być balsamy do kamienia naturalnego. Można stosować je zarówno w formie mieszanki z zimną wodą, jak i samodzielnie. Warto zainwestować w środek przeznaczony do nabłyszczania podłóg – będzie znacznie tańszy od środków nabłyszczających do nagrobków.
Świetnym wyborem są preparaty na bazie żywic polimerowych, które stworzą na powierzchni nagrobka cienką, błyszczącą warstwę, która dodatkowo zabezpieczy pomnik przed działaniem deszczu. Ceny takich preparatów zaczynają się od ok. 20 zł. Są niezwykle ekonomiczne. Jedno opakowanie powinno starczyć na lata.
A czym nie nabłyszczać granitu? Nagrobki z lastryko nabłyszcza się olejem, ale w przypadku pomników z granitu, nie przyniesie to oczekiwanego efektu. Kamień może będzie wyglądał ładnie przez pierwszych 5 minut, ale później ulegnie zmatowieniu i nie będzie dla niego ratunku.