Marmur to najbardziej prestiżowy materiał wykorzystywany do budowy nagrobków. Jego fenomen wynika z niezwykłej różnorodności i przepięknych "żył". Niestety jest to kamień trudny w utrzymaniu. Na marmurowych nagrobkach bardzo często pojawia się rdza, pęknięcia i matowe plamy. Jak wyczyścić grób z marmuru przed Świętem Zmarłych i jak dbać o niego na co dzień?
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Domowe sposoby na czyszczenie marmurowych nagrobków
Do marmuru bardzo mocno przywiera kurz. Nieregularna pielęgnacja skutkuje zmatowieniem kamienia. Aby tego uniknąć, należy czyścić płytę nagrobną przynajmniej raz w miesiącu.
Do czyszczenia nagrobków z marmuru nie wolno używać twardych szczotek. Najlepiej wykorzystać miękką ściereczkę z mikrofibry albo gładką stronę zmywaka. Domowe sposoby na mycie marmuru polegają na zastosowaniu rozpuszczalnych preparatów z neutralnym pH. Może to być rozcieńczony w wodzie płyn do mycia naczyń lub szare mydło.
Można również wykorzystać mieszankę ciepłej wody z wodą utlenioną. Roztwór nie może być zbyt silny, żeby nie wyżarł powierzchni marmuru. Zalecana dawka to jedna mała łyżeczka wody destylowanej na 1 l wody. Ale uwaga! Zanim ją zastosujesz, upewnij się, że nie niszczy kamienia.
Z czego składają się środki do czyszczenia marmuru?
W składzie profesjonalnych środków przeznaczonych do czyszczenia marmuru znajdują się niejonowe środki powierzchniowo czynne, fosfoniany i wodorowęglan sodu. Niektóre z nich zawierają rozpuszczalniki, które tylko pozornie czyszczą marmur, w rzeczywistości go niszcząc.
Preparaty na bazie niejonowych środków powierzchniowo czynnych nie powinny mieć kontaktu ze skórą. Natomiast fosfoniany mogą powodować alergie i podrażnienia skóry. Pod tajemniczą nazwą "wodorowęglan sody" kryje się soda oczyszczona, której kilogram kosztuje 4 zł.
Czy warto zatem stosować profesjonalne środki do czyszczenia marmuru? Tak, ale tylko pod warunkiem, że nie zawierają rozpuszczalników, a przy ich stosowaniu zostaną zachowane środki bezpieczeństwa (maseczka i rękawiczki).
Jak usunąć rdzę z marmurowego nagrobka?
Na nagrobkach z marmuru bardzo często osadza się rdza. Można zauważyć ją w zespoleniach wazonów oraz w pobliżu delikatnych zarysowań i pęknięć. Na szczęście osady z rdzy da się usunąć.
Najlepiej zrobić to za pomocą mieszanki sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Należy zmieszać substancje w takiej proporcji, aby z ich połączenia powstała gęsta pasta. Mieszankę warto przetestować w niewidocznym miejscu.
Jeżeli wytworzony preparat nie odbarwi i nie zmatowi kamienia, można posmarować nim osady z rdzy. Mieszankę należy zostawić na 10-15 minut, a następnie wetrzeć ją za pomocą waty stalowej i zmyć dużą ilością ciepłej wody.
Na rynku dostępne są również specjalne odrdzewiacze. Je również można wykorzystać do usuwania rdzy z nagrobka, ale trzeba sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie niszczą marmuru. Lepiej unikać środków z rozpuszczalnikami.
Czy można czyścić marmur octem i cytryną?
Marmur nie odpowiada dobrze na kontakt z cytryną. Jest to kamień mocno porowaty, w który z łatwością wnikają płyny. Sok z cytryny może powodować odbarwienia (szczególnie na ciemnym marmurze) i odbierać marmurowi blask.
Podobnie z czyszczeniem marmuru octem. Biały ocet ma niskie pH i może zmniejszać odporność na zniszczenia. Pomnik regularnie czyszczony octem może stać się nie tylko matowy, ale również kruchy.
Czym nabłyszczać marmur?
Marmuru nie wolno nabłyszczać tłuszczami. Oleje powodują zatykanie porów i w dłuższej perspektywie niemal na pewno zmatowią kamień. Podobnie ze środkami na bazie silikonu. Lepszym wyborem są woski do marmuru.
A co znajdziemy w popularnych preparatach do nabłyszczania marmuru? Niejonowe środki powierzchniowo czynne i fosfoniany, czyli praktycznie to samo, co w środkach do czyszczenia marmuru.
Wychodzi więc na to, że żaden nabłyszczacz nie będzie tak skuteczny, jak regularne czyszczenie kamienia. Tylko w ten sposób marmur nie ulegnie zmatowieniu, a jego blask ucieszy następne pokolenia.