Utarło się, że w noc Halloween należy oglądać horrory – najlepiej te najstraszniejsze albo takie, w których krew leje się potokami. Nie wszyscy są jednak fanami takiego kina, a inni planują spędzić Halloween ze swoimi dziećmi – dla takich osób właśnie jest ta lista.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
10 filmów na Halloween do obejrzenia wspólnie z rodziną
10. Coco (reż. Lee Unkrich / Adrian Molina, 2017)
Miguel to 12-latek z Meksyku, który nad życie kocha muzykę i pragnie pójść w ślady swojego idola Ernesta de la Cruza. Niestety, w jego rodzinie taka kariera jest niemożliwa. Chłopiec w skutek przedziwnych wypadków trafia do Świata Umarłych, gdzie odkrywa, dlaczego jego rodzina tak nie znosi ukochanej przez niego muzyki.
"Coco" to nagrodzona dwoma Oscarami i Złotym Globem pełnometrażowa animacja Disneya, która nawiązuje do meksykańskiej religijności i tamtejszych tradycji związanych z Día de Muertos, czyli Dniem Zmarłych.
9. Totalna magia (reż. Griffin Dunne, 1998)
Sally i Gillian to siostry pochodzące ze starego rodu czarownic. Uczą się magii pod okiem ekscentrycznych ciotek, ale nie o tym, jak postępować w miłości. Gdy dowiedzą się, że zakochując się, sprowadzają na swoich partnerów śmiertelne niebezpieczeństwo, może być już za późno.
"Totalna magia" to otulająca niczym kocyk komedia romantyczna z elementami fantasy, która świetnie wpisuje się w halloweenową atmosferą. Nicole Kidman i Sandra Bullock tworzą razem niezapomniany duet.
8. Koralina (reż. Henry Selick, 2009)
Koralina odkrywa, że w jej domu są dodatkowe drzwi, które prowadzą do alternatywnej rzeczywistości. Dziewczynce początkowo podoba się nowo odkryta kraina, ale szybko odkrywa, że przebywanie w niej ma straszne konsekwencje.
"Koralina" to animacja na podstawie książki Neila Gaimana o tym samym tytule. Nie jest to na pewno film dla najmłodszych, ale trochę starszych dzieci oraz dorosłych lubiących motywy w stylu "Alicji w krainie czarów".
7. Łowcy potworów (reż. Fred Dekker, 1987)
Grupka chłopców jest zafascynowana horrorami. Niebawem będą musieli stawić czoła swoim ulubionym strachom na żywo, gdy do ich miasteczka przybędzie Dracula, który wskrzesił inne monstra, by przejąć kontrolę nad światem.
"Łowcy potworów" to przygodowa komedia z elementami horroru, w której pojawiają się znane ze starych filmów studia Universal potwory. Przednia rozrywka w stylu "Goonies" dla dużych i małych.
6. Miasteczko Halloween (reż. Henry Selick, 1993)
Jack Skellington to Dyniowy Król, który ma już dostać celebrowania Halloween. Postanawia spróbować czegoś nowego i dzięki przypadkowemu odkryciu, trafia do krainy Bożego Narodzenia. Jack widzi w tym okazję i postanawia porwać Świętego Mikołaja i urządzić własną wersję Gwiazdki.
"Miasteczko Halloween" to świąteczny musical fantasy na podstawie wiersza Tima Burtona, który miał być także jego reżyserem, ale nie dał rady po pracy na planie "Powrotu Batmana". Pomimo tego, że na stołku reżyserskim zasiadł ktoś inny, w filmie ewidentnie widać i czuć rękę Burtona.
5. Nieustraszeni bracia Grimm (reż. Terry Gilliam, 2005)
Bracia Grimm to oszuści, którzy udają pogromców upiorów, by żerować na zabobonnym ludzie. Interes idzie im świetnie, dopóki nie trafiają na prawdziwą nadprzyrodzoną zagadkę. Czy uda im się rozwiązać tajemnice znikających w lesie dziewczynek?
"Nieustraszeni bracia Grimm" to jeden z mniej szanowanych przez krytyków filmów Terry'ego Gilliama, jednak wielu widzom przypadł do gustu, a jego baśniowy, mroczny klimat, idealnie pasuje na Halloween.
4. Młody Frankenstein (reż. Mel Brooks, 1974)
Dr Frederick Frankenstein jest wnukiem słynnego naukowca, który powołał do życia potwora. Chociaż wypiera się tego dziedzictwa, w końcu sam próbuje stworzyć istotę doskonałą. Nie idzie to jednak po jego myśli...
"Młody Frankenstein" to już klasyka horroru komediowego, wyreżyserowana przez wirtuoza komedii Mela Brooksa, znanego z takich tytułów, jak "Robin Hood: Faceci w rajtuzach" czy "Dracula – wampiry bez zębów".
3. Wiedźmy (reż. Nicolas Roeg, 1990)
Luke będąc z babcią na wakacjach w Kornwalii przez przypadek trafia na zlot nienawidzących dzieci czarownic. Pomimo tego, że zostaje zamieniony w mysz, próbuje pokrzyżować złowieszczy plan wiedźm.
"Wiedźmy" to familijny film fantasy na podstawie powieści Roalda Dahla o tym samym tytule. Chociaż jest kierowany do dzieci, warto wziąć pod uwagę wrażliwość młodych widzów, którzy mają go obejrzeć – część scen jest naprawdę upiorna.
2. Szkoła czarownic (reż. Andrew Fleming, 1996)
Czwórka mało popularnych licealistek mierzy się z licznymi kompleksami. By sobie z nimi poradzić, uciekają się w końcu do czarnej magii. Chociaż początkowo są zachwycone efektami, nadprzyrodzona ingerencja wystawi na próbę również ich przyjaźń.
"Szkoła czarownic" to mroczny i niesamowicie stylowy film fantasy, budzący nostalgię za latami 90. Chociaż nie jest typowym horrorem, niektóre sceny potrafią przyprawić o ciarki na plecach.
1. Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (reż. Tim Burton, 2007)
Sweeney Todd powraca do Londynu, by zemścić się na oprawcach swojej żony i córki. Na miejscu poznaje ekscentryczną piekarkę i zakłada z nią zabójczy interes, dzięki któremu zaopatruje ją w farsz do jej pasztecików.
"Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" to osadzony w XIX-wiecznej Anglii krwawy musical Tima Burtona z gwiazdorską obsadą na podstawie słynnego broadwayowskiego przedstawienia. Dla miłośników makabry i zachrypniętego głosu Johnny'ego Deppa.