Szef Europarlamentu pozwie Komisję Europejską za działania m.in. wobec Polski
redakcja naTemat
21 października 2021, 11:36·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 października 2021, 11:36
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwrócił się do służb prawnych PE o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej. Chodzi o niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej.
Reklama.
David Sassoli napisał o tym na Twitterze. "Państwa UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych" – czytamy.
"Mamy na to mechanizm, ale Komisja Europejska nie używa go. Dlatego poprosiłem nasze służby o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji w celu zapewnienia egzekwowania przepisów" – zaznaczył przewodniczący PE.
Sassoli wyjaśnił w oświadczeniu, że "rozporządzenie, które zostało przyjęte w grudniu ubiegłego roku, pozwala UE zawiesić płatności z budżetu UE na rzecz państw członkowskich, w których praworządność jest zagrożona".
"Pismo przewodniczącego do służb prawnych Parlamentu pojawia się po głosowaniu w parlamentarnej komisji spraw prawnych, w którym zalecono wszczęcie postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Większość przywódców grup politycznych na dzisiejszej Konferencji Przewodniczących poparła tę akcję" – dodał szef PE.
Zwrócił uwagę, że z jego pisma jasno wynika, iż Europarlament wycofa postępowanie prawne, jeśli Komisja podejmie niezbędne środki.
Zacytowano też wcześniejszą wypowiedź Sassolego. "Państwa członkowskie UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych. W ubiegłym roku Parlament ciężko walczył o mechanizm, który to zapewni. Jednak do tej pory Komisja Europejska niechętnie z niego korzystała" – czytamy.
Jak wiadomo, chodzi między innymi o Polskę. Wcześniej komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders odpowiedział na pytanie, kiedy Komisja Europejska może użyć mechanizmu warunkowości. To kwestia dni lub tygodni, maksymalnie – odpowiedział. – Na razie staramy się zebrać jak najsolidniejszą dokumentację, żeby zareagować – dodał, mówiąc o Polsce.
O warunkach, które musi spełnić Polska, mówiła też szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. – (…) odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionych sędziów. Proszę to uczynić – powiedziała Niemka podczas debaty w Parlamencie Europejskim.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut