
Reklama.
To pismo to rezultat kuriozalnej uchwały, jaką KRRiT przyjęła wraz z decyzją o przedłużeniu koncesji dla stacji informacyjnej z grupy TVN. Uchwała dotyczyła "podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".
Czytaj także: "Polacy, oprzytomnijcie! Wysyłajcie skargi". Posłuchaliśmy apelu członkini KRRiT, której wyznanie rozgrzało internet
Chodzi o to, że formalnym właścicielem TVN jest holenderska spółka Polish Television Holding, ale należy ona do amerykańskiego koncernu Discovery, czyli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Uchwała Krajowej Rady zobowiązywała przewodniczącego KRRiT do wezwania wszystkich podmiotów do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów i szef Rady z takim wyzwaniem już wystąpił. Ale na tym nie koniec. Według portalu Wirtualnemedia.pl szykowane jest nowe pismo Witolda Kołodziejskiego, będące konsekwencją tej uchwały.
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego miałby być nową forma nacisku na prezydenta Andrzeja Dudę, gdy tzw. ustawa Lex TVN opuści sejmową zamrażarkę i zostanie przegłosowana. Nie jest tajemnicą, że Duda raczej nie ma ochoty tej ustawy podpisywać.
Sytuacja będzie jednak zupełnie inna, jeśli prawem dotyczącym TVN zajmie się Trybunał Julii Przyłębskiej. "Jeśli Trybunał Konstytucyjny uchyli artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji, to zapanuje chaos. Działalność stacji telewizyjnych z obcym kapitałem stanie pod znakiem zapytania, a to może skłonić prezydenta do zaakceptowania 'Lex TVN' w obecnej formie lub jego akceptacji dla nieco bardziej umiarkowanej wersji projektu" – diagnozuje portal Wirtualnemedia.pl.
Niewykluczone, że Amerykanów z Discovery już wkrótce czeka powtórka z rozrywki w relacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Koncesja dla stacji TVN7 wygasa już 22 lutego 2022 roku. Koncesja dla głównego kanału TVN wygaśnie 14 kwietnia 2024.