Pęknięta lub porysowana płytka? Spokojnie, nie musisz wymieniać całej podłogi. Naprawę możesz wykonać sam i to niewielkim kosztem. Jak to zrobić? Podpowiadam.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Rodzaje uszkodzeń na płytkach
Uszkodzenia na powierzchni płytek mogą powstawać z wielu powodów. Czasami jest to niefrasobliwość w trakcie montażu lub przenoszenia mebli, czasami sprawcą jest dziecko, a czasami coś spadnie z blatu.
Uszkodzenia na płytkach dzielimy na cztery rodzaje:
pęknięcia i odpryski spowodowane uderzeniem twardego przedmiotu w podłogę;
dziury po wkrętach, haczykach oraz wszelkie ubytki powstałe na skutek wiercenia płytek;
rysy i zadrapania powstałe np. na skutek obecności zwierząt albo szurania krzesłami;
zmatowienia i odbarwienia spowodowane nieprawidłową konserwacją.
Zdarza się również, że w wyniku nieumiejętnego przyklejenia lub nadmiernej eksploatacji, płytki zaczynają się odklejać. Ale to niejedyna przyczyna tego zjawiska. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy podłoże nie pęcznieje, a w pomieszczeniu nie gromadzi się wilgoć.
Jak usunąć z płytek zarysowania i odpryski?
Rysy i odpryski na płytkach to nie problem. Istnieje wiele sposobów, by je usunąć. Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie wypełniacza do płytek. Ten produkt kupisz w większości marketów budowlanych.
Należy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Następnie można przejść do wypełnienia ubytku. Najczęściej wystarczy kilka kropel. Wypełniacz do płytek potrzebuje kilku minut, aby wyschnąć. Po całkowitym wyschnięciu miejsce ubytku można pomalować farbą ceramiczną dobraną do koloru płytek.
Kolejnym sprawdzonym sposobem na usunięcie odprysków z płytek jest zastosowanie kilku kropel kleju epoksydowego albo farby olejnej. Można wykorzystać również szpachlówkę samochodową albo lakier do paznokci, choć raczej nie będzie on odporny na ścieranie mopem.
Jak wymienić pękniętą płytkę?
W przypadku dużych pęknięć, lepiej wymienić płytkę. Teoretycznie da się ją naprawić, ale bardzo prawdopodobne, że efekt nie będzie satysfakcjonujący. Wymianę zniszczonej płytki należy rozpocząć od usunięcia spoiny otaczającej fugę. Można zrobić to wkrętakiem albo nożem do usuwania fug.
Na uszkodzoną płytkę połóż wilgotną ściereczkę. Następnie przyłóż do niej rozgrzane żelazko. W ten sposób rozmiękczysz klej znajdujący się pod płytką. Po rozpuszczeniu kleju weź szpachelkę lub mały łom i usuń płytkę.
Przed nałożeniem nowej zaprawy trzeba wyczyścić powierzchnię z resztek kleju. Po dokładnym oczyszczeniu i wyschnięciu powierzchni można wykonać następny krok. Jest nim zaaplikowanie świeżej zaprawy oraz zamontowanie płytki.
Płytkę po montażu trzeba docisnąć czymś płaskim i ciężkim. Mogą to być książki ułożone jedna na drugiej lub wypełnione nimi pudełko. Tak zabezpieczoną płytkę należy zostawić na minimum 24 godziny. Po tym czasie płytkę można użytkować.