Po zwolnieniach w "Rzeczpospolitej": czy gazetą można zarządzać jak fabryką? [Waszym zdaniem]

"Rzeczpospolita"
"Rzeczpospolita"
Decyzja właściciela dziennika "Rzeczpospolita" - Grzegorza Hajdarowicza o zwolnieniu Tomasza Wróblewskiego, do niedawna redaktora naczelnego tej gazety i Cezarego Gmyza, autora tekstu o trotylu na wraku tupolewa jest komentowana we wszystkich mediach i przez wielu ekspertów rynku. Czy słusznie? Czy zwolnienie szefa "zwykłej" firmy byłoby tak samo analizowane?


Opinia publiczna się podzieliła. Jedni uważają, że media to jest pewne dobro wspólne, więc należy im się przyglądać, monitorować, patrzeć na ręce. Komentatorzy, którzy należą do tej grupy, zastanawiają się głośno, czy właściciel wydawnictwa może robić, co mu się podoba czy podjął słuszne decyzje.

Zobacz też: Jacek Żakowski: Tekst o trotylu na wraku tupolewa to nie tylko błąd Cezarego Gmyza, ale całego systemu medialnego

Jest jednak jeszcze druga grupa - jej przedstawiciele sądzą, że jeśli firma jest prywatna, to jej właściciel może robić, co mu się podoba, podejmować własne decyzje i nie przejmować się opinią publiczną. Czyli mieć takie same prawa jak właściciel fabryki - np. samochodów czy śrubek. Jeżeli jej właściciel zwolni szefa jakiegoś departamentu to nikt z opinii publicznej z tym nie dyskutuje.

A jak jest [Waszym zdaniem]? Przychylać się do pierwszej opinii, że media należą do społeczeństwa, różnią się od innej działalności biznesowej i powinniśmy szczególnie patrzeć na ręce ich właścicieli? Czy uważacie może, że wszystko, co się dzieje w prywatnym wydawnictwie, to sprawa właściciela i nie powinno się wtrącać w jego decyzje?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze