
Reklama.
Jak pozbyć się wilgoci z okien, czyli dlaczego okna parują?
Zjawisko, które choć raz każdy widział w swoim mieszkaniu. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, okna zaparowują od wewnątrz - tak w skrócie powstaje wilgoć na oknach. Naciek przeważnie znajduje się na dolnej krawędzi szyby, zaraz nad uszczelką. W wyjątkowych przypadkach woda może spływać na parapet. Trwała wilgoć na oknie powoduje powstawanie pleśni, co nie tylko jest problematyczne dla alergików, ale może również prowadzić do poważnych uszkodzeń okna i ścian.Jak powstaje wilgoć na oknach
Zaparowane i wilgotne okna to częsty widok późną jesienią i zimą w mieszkaniach. Ze względu na niskie temperatury na zewnątrz szyby okienne są zimniejsze, przez co wilgoć z powietrza w pomieszczeniu może skraplać się na zimnych powierzchniach. W ten sposób powstaje zjawisko kondensacji pary wodnej.
Zatem przyczynę wilgoci na oknach można przypisać dwóm ważnym czynnikom: wilgotności w pomieszczeniu i temperaturze zewnętrznej. Powietrze w pomieszczeniu pochłania wilgoć z różnych źródeł - roślin, gospodarstw domowych (pranie, gotowanie, prasowanie itp.) oraz samych ludzi. Wilgoć na oknach powstaje zwłaszcza w sypialniach, ale też w kuchniach i łazienkach. Śpiąca osoba może w ciągu jednej nocy wydalić do pół litra pary wodnej, a wraz ze ociepleniem powietrza w pomieszczeniu rośnie ryzyko zaparowanych szyb.
Im wyższa wilgotność w pomieszczeniu, tym więcej może skraplać się pary wodnej. Inną konsekwencją zbyt dużej wilgotności są zwiększone koszty ogrzewania.
Czytaj także: Koniec z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Oto proste sposoby, by mieć ciepło i płacić mniej
Nieprawidłowe zachowanie mieszkańców, np. podczas wietrzenia pomieszczeń, może prowadzić do powstawania wilgoci w mieszkaniu. Dopóki nie upewnisz się, że wilgoć nie gromadzi się zbyt długo w jednym miejscu i nie tworzy pleśni, nie ma powodu do paniki.