Pfizer opracował lek, który ma minimalizować objawy zakażenia koronawirusem. Tabletki mogą także znacznie zmniejszyć ryzyko hospitalizacji lub śmierci z powodu COVID-19. Pełne wyniki badań wciąż nie zostały opublikowane. Mają zostać przekazane bezpośrednio do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków.
W piątek Mateusz Morawiecki zapowiedział zakontraktowanie leku na koronawirusa firmy Merck & Co. Teraz Pfizer poinformował o wstępnych wynikach badań nad kolejnym lekiem, mogącym minimalizować skutki choroby
Jak podaje CNN, przedstawiciele firmy wciąż nie podali wyników badań do opinii publicznej. Uniemożliwia to weryfikację zapewnień koncernu
Pełne efekty prac na lekiem mają zostać dostarczone bezpośrednio do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Następnie Pfizer może ubiegać się o dopuszczenie tabletek do obrotu także na terenie Unii Europejskiej
Z informacji przedstawionych przez stację CNN wiemy, że wynalazcom szczepionki na koronawirusa udało się przygotować wstępne badania nad eksperymentalną tabletką, wspierającą leczenie COVID-19.
Pfizer odkrył lek na koronawirusa? Są wstępne wyniki badań
Lek był testowany u chorych, pełnoletnich pacjentów, u których występowało ryzyko znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Wszyscy otrzymywali kombinację placebo lub wytworzonego preparatu. Leczenie rozpoczynano od 3 do 5 dni po wystąpieniu objawów.
Według kierownictwa koncernu, po podaniu leków w odpowiednim czasie, odnotowano zmniejszenie ryzyka hospitalizacji lub zgonu o 89 proc.. Informację tę wciąż muszą potwierdzić instytucje, które wydają zezwolenie na dopuszczanie leków do powszechnego lub ograniczonego obrotu.
Docelowo produkt miałby być podawany razem ze stosowanym już w leczeniu COVID-19 rytonavirem. Połączenie składników ma doprowadzać do powstrzymania namnażania się wirusa w organizmie chorego.
Nie tylko Pfizer. Morawiecki już zakontraktował lek firmy Merck & Co
Równolegle Wielka Brytania dopuściła do użytku Molnupiravir. Tabletki mają działać podobnie jak lek Pfizera. Nie wymagają one jednak uzupełnienia z rytonavirem. Mateusz Morawiecki już zakontraktował zakup produktu, jednak wciąż konieczne jest uzyskanie odpowiedniej opinii Europejskiej Agencji Leków.
Zakontraktowanie tabletek z wyprzedzeniem było konieczne. Kierownictwo Merck & Co zapowiedziało, że możliwości produkcji leku są ograniczone. Wówczas preparat Pfizera może okazać się odpowiednim uzupełnieniem w przypadku problemów z dostawami.
Leki przeznaczone są u osób powyżej 18. roku życia, z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Molnupiravir należy przyjmować przez pięć dni, po dwie tabletki dziennie.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut