Bolący brzuch, problemy ze snem albo bóle pleców i wiele innych, na pozór nie pasujących, objawów, może być symptomami depresji – mówi w podcaście Zdrowie bez Cenzury dr Sławomir Murawiec, psychiatra, psychoterapeuta, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
– Do nas, psychiatrów, najczęściej trafiają chorzy z klasycznymi objawami depresji, gdzie dominuje smutek, zahamowanie w działaniu, utrata przyjemności i satysfakcji. Pacjent mówi nam o tych objawach. Jest jednak dużo osób, które przeżywają depresję inaczej. Te osoby zwykle nie trafiają do psychiatrów – mówi dr Murawiec.
Są leczone przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, kardiologów – diagnozowane i leczone np. z powodu bólów brzucha. Jednak po jakimś czasie, lekarze orientują się, że mają do czynienia nie tylko z dolegliwościami somatycznymi.
Wówczas lekarz powinien zlecić pacjentowi konsultację psychiatryczną. Takie zalecenie powinno być rutynowe, tak samo jak zlecanie konsultacji z kardiologiem, neurologiem czy każdym innym specjalistą medycznym.
– Psychiatra jest takim samym lekarzem jak każdy inny i tak samo może skonsultować pacjenta. To naprawdę nic wstydliwego – podkreśla nasz rozmówca.
Jeśli borykamy się z dolegliwościami somatycznymi, których przyczyna nie jest znana, mimo wykonania kompleksowej diagnostyki, to naprawdę warto skorzystać z konsultacji psychiatry. To może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Dr Murawiec wspomina np. pacjentkę, której problemem były… zaparcia. Okazało się, że był to jeden z symptomów depresji.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nieoczywistych objawów depresji, zapraszam do obejrzenia podcastu "Zdrowie bez cenzury". Gościem tego odcinka jest dr Sławomir Murawiec, lekarz psychiatra, psychoterapeuta, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.Prowadzi Anna Kaczmarek.