"Prokurator Generalny skierował wniosek do TK dotyczący przepisów, na podstawie których TSUE nałożył na Polskę kary ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN" – poinformowała Prokuratura Krajowa. To już kolejna jego skarga na postanowienia europejskich organów.
Zgodnie z komunikatem Prokuratury Krajowej Zbigniew Ziobry złożył nowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
Chodzi o przepisy, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wymierzył Polsce kary za działalność kopalni w Turowie oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Procedura ma ocenić czy zakres kompetencji organów UE "nie jest w sposób nieuprawniony modyfikowany".
Kara za Turów. Ziobro składa wniosek do TK
Zbigniew Ziobro chce, aby Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej sprawdził, czy art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 39 Statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
"Nadinterpretacja tych przepisów dokonana przez TSUE w sprawach Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni w Turowie umożliwiła zastosowanie wobec Polski środków tymczasowych oraz nałożenie kar pieniężnych za ich niewykonanie" – czytamy w oświadczeniu Prokuratury Krajowej.
W dalszej części wskazano, że zainicjowania przez Prokuratora Generalnego procedura kontroli konstytucyjności ma ocenić czy zakres kompetencji przekazanych organom Unii Europejskiej nie jest w sposób nieuprawniony modyfikowany wbrew zobowiązaniom wynikającym z traktatów.
Wnioski Ziobry do TK
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok, w którym stwierdzono, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego "nie jest niezależnym i niezawisłym sądem, bo system powoływania sędziów jest niewłaściwy".
Również ta kwestia została skierowana przez Ziobrę pod rozpatrzenie do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi konkretnie o art. 6 ust. 1 zd. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Przepis ten stanowi, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".
Minister ma wątpliwości, czy przepis "upoważnia ETPC do wykreowania, na gruncie prawa krajowego, podlegającego ochronie sądowej prawa podmiotowego sędziego do zajmowania funkcji administracyjnej w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut
W ocenie Prokuratora Generalnego kolejne orzeczenia TSUE w sposób nieuprawniony rozszerzają traktatowe kompetencje UE, naruszając postanowienia polskiej Konstytucji i ignorując orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego konieczne jest skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego jako "sądu ostatniego słowa" wniosku o przeanalizowanie legalności działań podejmowanych przez TSUE w kontekście polskiej ustawy zasadniczej.