Chcesz zamrozić mięso? Sprawdź, jak długo możesz bezpiecznie przechować je w zamrażarce
redakcja naTemat
15 lutego 2022, 12:19·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 lutego 2022, 12:19
Mrożenie żywności to łatwy i praktyczny sposób na dłuższe zachowanie jej świeżości. Ale jak długo można przechowywać mięso w zamrażarce? I jak robić to prawidłowo? Odpowiedzi na te pytania często sprawiają nam w kuchni trudności. Oto wszystko, co powinniśmy wiedzieć o mrożeniu mięsa oraz jego rozmrażaniu.
Reklama.
Mięso można zamrażać, ale nie wszyscy wiedzą, jak robić to prawidłowo, aby uchronić je przed zepsuciem.
Powinniśmy przechowywać mięso w zamrażarce w temperaturze -18 stopni Celsjusza w szczelnych pojemnikach lub woreczkach.
Jak długo można przechowywać mięso w zamrażarce? Zależy to od rodzaju i gatunku mięsa oraz jego tłustości. Najkrócej możemy mrozić mięso mielone (2 miesiące) oraz drób i ryby (3 miesiące), a najdłużej wołowinę i dziczyznę (do 12 miesięcy).
Odpowiednie przechowywanie żywności jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. To samo tyczy się jej mrożenia, które jest świetnym rozwiązaniem, gdy kupiliśmy więcej jedzenia i nie chcemy, aby się zmarnowało. Mrożone jedzenie nie tylko dłużej zachowa świeżość, ale również składniki odżywcze. Jest też gwarantem, że będziemy mieli co przekąsić w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zapomnimy zrobić zakupy lub ktoś niespodziewanie nas odwiedzi w porze obiadu czy kolacji.
Mrozić można sporą część żywności, np. pieczywo, ryby, owoce, warzywa, wędliny, grzyby, ciasta czy gotowe dania, jak zupy, bigos czy pierogi. Produktem łatwym do mrożenia jest także surowe mięso (które nie może leżeć w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny, a czas ten skraca się, jeśli temperatura przekracza 32 stopnie Celsjusza). Ale jak robić to właściwie, aby po spożyciu rozmrożonego mięsa nie ucierpiało nasze zdrowie?
Jak mrozić mięso?
Surowe mięso (a lepiej mrozić mięso surowe, niż poddane obróbce termicznej z powodu większej trwałości) powinniśmy mrozić w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Mięso, które chcemy włożyć do zamrażarki, przede wszystkim powinno być świeże. Nieświeże mięso nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia – mrożenie niestety nie przywróci już mu świeżości.
Przed mrożeniem nie należy myć mięsa, gdyż mokre może łatwo stać się siedliskiem bakterii. Mięso warto podzielić na mniejsze porcje. Nie tylko szybciej się później rozmrożą, ale również pozwoli to na porcjowanie mięsa na poszczególne posiłki i dni. Trzeba bowiem pamiętać, że raz rozmrożonego mięsa nie należy zamrażać ponownie – duże wahania wpływają bowiem na świeżość i jakość mięsa. Spożycie nieświeżego mięsa grozi zatruciem pokarmowym.
Przed włożeniem mięsa do zamrażarki należy wyjąć mięso ze sklepowego opakowania i właściwie je zapakować. Do mrożenia żywności najlepsze są foliowe woreczki lub pojemniki z tworzywa sztucznego albo szkła. Każdą porcję mięsa włóżmy go oddzielnego woreczka (który przed zamknięciem trzeba "odpompować", czyli usunąć nadmiar powietrza) lub pojemnika i szczelnie je zamknijmy.
Jeśli w jednym woreczku lub pojemniku przechowujemy mięso pokrojone na mniejsze kawałki (np. wołowe na gulasz czy kilka piersi kurczaka), to rozdzielmy od siebie części woskowanym papierem. Dzięki temu porcje się nie skleją i w razie potrzeby każdą będziemy mogli rozmrozić oddzielnie.
Pamiętajmy też, aby każdy pojemnik lub woreczek podpisać z rodzajem mięsa i datą zamrożenia, aby nie spożyć mięsa po okresie jego przydatności. Nie wszystkie rodzaje i gatunki mięsa mogą być bowiem przechowywane w zamrażarce jednakowo długo. Te porcje, które mają krótszą datę przydatności lub chcemy wyjąć jako pierwsze, trzymajmy z przodu zamrażarki.
Jak długo można przechowywać mięso w zamrażarce?
Czas przechowywania mięsa w zamrażarce różni się w zależności od jego rodzaju i gatunku. Warto pamiętać, że im tłustsze mięso, tym krócej można je mrozić. Mrożony tłuszcz stopniowo bowiem jełczeje, co sprawia, że mięso staje się zupełnie niezdatne do spożycia.
Jak długo można przechowywać mięso w zamrażarce:
mięso mielone (każdego gatunku): do 2 miesięcy,
drób i ryby: do 3 miesięcy,
wędlina (np. kiełbasy i szynki: do 5 miesięcy,
wieprzowina, schab, mięso na gulasz: do 6 miesięcy,
mięso z królika i cielęcina: do 8 miesięcy,
baranina: do 9 miesięcy,
wołowina i dziczyzna (oprócz dzikich ptaków): do 12 miesięcy.
Jak rozmrażać mięso?
Aby rozmrażać mięso bez późniejszego uszczerbku na naszym zdrowiu, kierujmy się kilkoma zasadami:
Pamiętajmy, że jeśli chcemy rozmrozić mięso, najlepiej róbmy to w lodówce, aby unikać zbyt wysokiej temperatury pokojowej, która sprzyja namnażaniu się bakterii. Pamiętajmy jednak, aby zrobić to 1-2 dni przed planowanym przygotowaniem, gdyż jest to najwolniejszy sposób na rozmrażanie mięsa.
Niekiedy zostawiamy mięso na noc w temperaturze pokojowej, aby rano było już rozmrożone. Nie jest to jednak najbezpieczniejsza metoda, gdyż już w temperaturze powyżej 4 stopni Celsjusza w mięsie mogą namnożyć się drobnoustroje.
Z powodu ryzyka namnażania się bakterii nie należy także rozmrażać mięsa w cieplej wodzie.
Możemy jednak rozmrozić mięso w zimnej wodzie – zanurzmy mięso w misce z zimną wodą i wymieniajmy ją co pół godziny. Mięso powinno rozmrozić się w kilka godzin.
Mięso można także szybko rozmrozić w piekarniku lub kuchence mikrofalowej (w trybie rozmrażania), jednak pamiętajmy, że od razu po rozmrożeniu należy poddać je obróbce termicznej.