Jedna piąta Polaków uważa, że pandemia koronawirusa nigdy się nie skończy, a ponad 30 proc., że będzie trwała dłużej niż rok – wynika z najnowszego sondażu United Surveys. Co w związku z ciągnącą się pandemią powinien więc zrobić polski rząd? Jak się okazuje, najwięcej poparcia wśród Polaków zyskała odpowiedź, aby wprowadzić obostrzenia tylko dla osób niezaszczepionych.
Czy nasz kraj jest dobrze przygotowany na jesienną falę pandemii? – między innymi takie pytanie zadano Polakom w najnowszym badaniu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Odpowiedzi "zdecydowanie tak" lub "raczej tak" udzieliło w sumie 42, 8 proc. ankietowanych, z kolei "raczej nie" lub "zdecydowanie nie" wskazało 50,1 proc. respondentów. 7,1 proc. osób oceniło, że "trudno powiedzieć".
Pracownia United Surveys zapytała Polaków również o to, co w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem powinien zrobić polski rząd. Podkreślmy, że w odpowiedzi na to pytanie respondenci mieli możliwość wielokrotnego wyboru.
Najwięcej, bo aż 39,7 proc. poparcia, zyskała odpowiedź, że obostrzenia powinny zostać wprowadzone, ale tylko dla osób niezaszczepionych. Z kolei za wprowadzeniem restrykcji dla wszystkich opowiedziało się 15,4 proc. respondentów.
24,5 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem częściowej odpłatności dla osób, które nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, a trafiły z powodu tej choroby do szpitala. Badanie wykazało również, że już co czwarty Polak jest za tym, by dać pracodawcom możliwość sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni – tak odpowiedziało 24,4 proc. Co ciekawe, za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień na koronawirusa było 17 proc. ankietowanych.
A kiedy skończy się pandemia koronawirusa? W tym przypadku Polacy nie są optymistami. Blisko jedna trzecia, bo 29,6 proc., oceniła, że za więcej niż rok, natomiast aż 23,4 proc. odpowiedziało, że nigdy.
Dodajmy, że sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wykonano 18-19 listopada 2021 r. metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej próbie 1000 osób.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną wiele zagranicznych rządów wprowadziło nowe obostrzenia, które dotyczą przede wszystkim osób niezaszczepionych. Tak stało się między innymi w Czechach i na Słowacji.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut