Niezależnie od tego, czy mrozimy grzyby surowe, czy po obróbce termicznej, muszą być one świeże. Dokładnie sprawdźmy, czy zebrane lub kupione przez nas grzyby są jędrne, zdrowe oraz wystarczająco twarde. Grzyby zepsute lub robaczywe od razu wyrzućmy. Najlepiej mrozić grzyby od razu po zbiorze lub kupnie.
Jak przygotować grzyby do zamrożenia?
1. Dokładnie oczyśćmy grzyby. Jak to zrobić? Przepłuczmy grzyby pod bieżącą wodą, a następnie delikatnie zeskrobmy nożem pozostały brud i odetnijmy wybrane fragmenty, w tym spód trzonka. Kapelusz oczyśćmy pędzelkiem i czystą ściereczką. Uważajmy, aby nie uszkodzić grzyba. Następnie osuszmy grzyby ściereczką lub na słońcu. Nigdy nie wkładajmy do zamrażarki mokrych grzybów, gdyż krócej zachowają świeżość i mogą zgnić.
2. Grzyby możemy mrozić w całości lub pokrojone. Zależy to od ich późniejszego przeznaczenia – jeśli odpowiednio je przygotujemy, po rozmrożeniu przyrządzimy je znacznie sprawniej i szybciej. Możemy więc pokroić grzyby w paski lub kostkę. Warto również pokroić większe grzyby, dzięki czemu łatwiej się zamrożą. Jeśli nie chcesz kroić grzybów, bądź szczególnie ostrożny podczas ich rozmrażania, gdyż całe grzyby mogą się połamać.
3. Surowe grzyby możemy zamrozić od razu po oczyszczeniu, osuszeniu i ewentualnym pokrojeniu. Pamiętajmy jednak, że grzyby po obróbce termicznej wytrzymają dłużej. Grzyby możemy gotować w osolonej wodzie przez 10-15 minut lub podsmażyć na patelni na maśle przez około 5 minut (możemy dodać do nich jeden ząbek czosnku). Przed mrożeniem grzyby można również zblanszować, czyli zanurzyć na kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie ostudzić w zimnej wodzie. Uwaga! Kurki i rydze nie powinny być mrożone surowe, gdyż będą gorzkie. Ugotujmy je lub zblanszujmy, dzięki czemu zachowają swój smak.