Niemcy zaklasyfikowali Polskę jako obszar wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem, ze względu na dużą liczbę zachorowań. Każda osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Polska trafiła na niemiecką listę "obszarów wysokiego ryzyka".
Niezaszczepionych podróżnych czeka 10 dni kwarantanny.
Zwolnić z niej może negatywny test na obecność koronawirusa, ale należy go wykonać nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe.
Polska na liście państw wysokiego ryzyka
Instytut Roberta Kocha poinformował w piątek, że niemiecki rząd zaliczył Polskę, Szwajcarię, Liechtenstein, Jordanię i Mauritius do obszarów wysokiego ryzyka. Powodem jest wysoka liczba zachorowań na COVID-19 w ostatnim czasie. Turyści z tych państw, którzy nie są w pełni zaszczepieni lub wyleczeni będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę. Będzie mogla być z niej zwolniona osoba, która otrzyma negatywny wynik testu na COVID-19. Taki test należy wykonać nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe.
Niemcy. Lista wysokiego ryzyka
Niemcy w ramach walki z koronawirusem wprowadzają kolejne restrykcje, jedną z nich jest ściślejsze kontrolowane, kto przekracza granice. Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Jednak nie tylko liczba zakażeń ma decydujące znaczenie. Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej, a nawet brak danych na temat sytuacji pandemicznej.
Ostatnia decyzja niemieckiego rządu oznacza, że już pięć krajów sąsiadujących z Niemcami zaliczono do obszarów wysokiego ryzyka. Wcześniej na liście znalazły się Austria, Belgia i Holandia. Z listy krajów wysokiego ryzyka zakażeniem wykreślono Tajlandię, Uzbekistan i St. Vincent, a także Grenadyny na Karaibach. Niemiecki rząd jednocześnie deklaruje ułatwienie w bezpłatnym anulowaniu dokonanej rezerwacji podróży.
W Unii Europejskiej późnym latem w ogóle nie było obszarów wysokiego ryzyka związanego z koronawirusem. Jednak w ostatnich tygodniach wiele państw członkowskich zostało ponownie umieszczonych na liście ryzyka, ze względu na pogarszającą się sytuację. Niemcy w ostatnich miesiącach odnotowują rekordy zachorowań. Tak wysokiej liczby dziennych przypadków nie było od marca 2020 roku. Wczoraj, 2 grudnia odnotowano ponad 73 tys. przypadków zachorowań na COVID-19.
Koronawirus w Polsce
Na dzień 3 grudnia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 965 kolejnych osób. Zmarło 470 chorych z COVID-19 – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Dane Ministerstwa Zdrowia brzmią niepokojąco, tym bardziej że obecnie zajętych jest już 22 035 tzw. łóżek covidowych, to o blisko pół tysiąca więcej niż dzień wcześniej (2 grudnia było to 21 550). Znacznie więcej pacjentów wymagało podłączenia do respiratora. Piątkowy bilans mówi o 1968 zajętych respiratorach, w czwartek było to 1862. Znacznie wzrosła też liczba osób objętych kwarantanną – teraz jest to ponad 782 tys., w czwartek ponad 713 tys.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut