Członek Rady Medycznej o zaostrzeniu restrykcji. "To będą martwe przepisy"
Wioleta Wasylów
08 grudnia 2021, 10:48·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 grudnia 2021, 10:48
Ministerstwo Zdrowia ze względu na zbliżające się święta, a także wciąż trudną sytuację epidemiologiczną, zapowiedziało nowe obostrzenia. Członek Rady Medycznej prof. Robert Flisiak twierdzi, że samo wprowadzenie większych restrykcji niewiele da, jeśli nie zapewni się "odpowiednich podstaw prawnych". – Bez umocowania prawnego to będą martwe przepisy – sądzi.
Reklama.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek o zaostrzeniu restrykcji w najbliższych dniach
Poza ograniczeniem limitu osób w różnych lokalach, zapowiedziano też, że od marca mogą zostać wprowadzone obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup
Prof. Robert Flisiak z Rady Medycznej uważa, że potrzeba lepszego umocowania w prawie, żeby te restrykcje mogły być rzeczywiscie stosowane
Prof. Robert Flisiak, który należy do Rady Medycznej działającej przy premierze, odniósł się w rozmowie z PAP do nowych obostrzeń, jakie ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski w związku z COVID-19. Ekspert nie ukrywa, że ma wobec tych restrykcji zastrzeżenia. Uważa je za "dołożenie przepisów, które aktualnie nie dają się wdrożyć efektywnie w życie".
Flisiak o obostrzeniach
Od przyszłej środy limity obłożenia w hotelach, restauracjach, kawiarniach czy barach zostaną jeszcze bardziej zmniejszone – do 30 proc. Z kolei całkowicie zamknięte będą kluby, dyskoteki i tym podobne miejsca do tańczenia. W sylwestra i Nowy Rok w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać maksymalnie 100 osób.
Z tych wszystkich restrykcji wyłączone są osoby zaszczepione. Jednak prof. Flisiak zauważa pewne lukę w przepisach. – W tej kwestii jesteśmy w tym samym miejscu – bez ustawy umożliwiającej skontrolowanie osób wchodzących do tych miejsc, jest to przepis martwy. Restaurator, hotelarz czy proboszcz nie ma podstaw prawnych do wchodzenia w prywatną sferę innego człowieka. Nawet, jakby bardzo chciał – tłumaczył.
Dodał, że decyzja o zamknięciu dyskotek bez nadania temu odpowiedniej podstawy prawnej, sprawi, że wielu właścicieli takich lokali przepis ten zignoruje.
Członek Rady Medycznej wypunktował też inne nieścisłości – dotyczące robienia testów antygenowych pod kątem zakażenia wirusem u osób przylatujących do Polski. – Te testy robione u osób bezobjawowych mają stosunkowo niską czułość. Więc ich stosowanie u kogoś, kto nie manifestuje zakażenia, ma ograniczoną wartość. One są dla tych, którzy mają objawy i duże namnażanie wirusa, i są przydatne w początkowym okresie jawnego klinicznie zakażenia – zaznaczał.
Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup
Prof. Flisiak odniósł się również do zapowiedzi MZ, które chce od 1 marca wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.
– Nie wiem, dlaczego podano termin 1 marca. (...) Prawdopodobnie termin podany przez ministra zdrowia służy zabezpieczeniu nas przed falą jesienną w 2022 roku. Słyszeliśmy dziś od Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, że ogniska epidemii wygasną do końca lutego. To się więc wpisuje w takie patrzenie na sprawę. Tylko tak jestem w stanie to wytłumaczyć – zastanawiał się.
– Tak naprawdę jednak nadal nawet ta zapowiedź nic nie znaczy, bo jak wyegzekwować od pracownika szczepienie, jeżeli nie ma przepisów ustawy i narzędzia do skontrolowania tego? – pytał retorycznie ekspert.
Nauka zdalna w szkołach pomoże ograniczyć liczbę przypadków COVID?
Członek Rady Medycznej pozytywnie ocenia decyzję o zamknięciu szkół na okres od 20 grudnia do 9 stycznia, choć podkreśla, że jest to założenie krótkoterminowe.
– Rok temu dzieci do części szkół wróciły w połowie stycznia i już w lutym widzieliśmy efekt w postaci wzrostu zakażeń. Teraz też pewnie dzięki temu osiągniemy pewien spadek, ale potem ogniska znów będą się tliły do końca lutego. Więc koncepcja "aby do wiosny" nadal obowiązuje – ocenił.
Uważa, że powinno się promować szkoły, gdzie jest duży poziom wyszczepienia. – W swoim czasie proponowaliśmy wprowadzenie przepisów zmniejszających prawdopodobieństwo wprowadzania nauki zdalnej w placówkach, w których zaczepionych jest np. 80 procent nauczycieli i uczniów. Jednak, aby to egzekwować, dyrektor szkoły musiałby również mieć wgląd w szczepienia. Bez tego i to będzie martwe prawo – zaznaczył.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut