Marianna Schreiber zabrała głos w dyskusji dot. zmiany nazwy ronda Dmowskiego na Praw Kobiet. Żona Łukasz Schreibera udzieliła poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu, który wszedł publicznie w polemikę z premierem Mateuszem Morawieckim. "Każdy mieszkaniec tego pięknego miejsca, powinien się cieszyć, że ma takiego Prezydenta" – napisała.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Schreiber o Trzaskowskim
Premier Mateusz Morawiecki nie pochwala decyzji radnych, czemu wyraz dał, zamieszczając obszerny wpis, w którym zwrócił się do Rafała Trzaskowskiego o opamiętanie. Prezydent Warszawy nie zostawił premiera bez odpowiedzi. Również w mediach społecznościowych zamieścił wpis, w którym nawiązał do pogorszenia sytuacji kobiet w Polsce podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Wpis prezydenta Trzaskowskiego skomentowała żona polityka PiS Marianna Schreiber.
"Cieszę się, że jestem Warszawianką (celowo pisane z dużej litery, bo każdy mieszkaniec tego pięknego miejsca, powinien się cieszyć, że ma takiego Prezydenta, jak Trzaskowski, który walczy o prawa kobiet)" – napisała na Twitterze.
Petycja ws. zmiany nazwy ronda Dmowskiego
9 grudnia warszawscy radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na Praw Kobiet. Za jej przyjęciem opowiedziało się 34 radnych KO. Przeciw głosowali wszyscy radni PiS, radna niezależna Monika Jaruzelska i jeden radny KO, pięć osób wstrzymało się od głosu. Przyjęcie petycji nie oznacza jednak, że zmiana jest już przesądzone. Na razie radni mają jedynie rozważyć taką możliwość.
Morawiecki kontra Trzaskowski
Po ogłoszeniu wyników głosowania radnych z Warszawy, głos w sprawie zabrał szef rządu Mateusz Morawiecki. "Czy to prezydent Trzaskowski pisze nowy rozdział polskiej historii. Rozdział, w którym nie ma miejsca dla bohaterów naszej niepodległości?" – napisał w mediach społęnościowych.
Premier podkreślił, że Roman Dmowski jest ojcem polskiej niepodległości i pytał, czy Trzaskowski zamierza zmienić też nazwy innych ulic. Morawiecki nawiązał też do kontrowersyjnego plakatu warszawskiego ratusza na Boże Narodzenie. "Coś niepokojącego dzieje się w Warszawie. Najpierw anulowano święta Bożego Narodzenia na grafikach, którymi oklejono metro. Teraz stołeczni radni chcą anulować Rondo Romana Dmowskiego" – napisał premier.
Prezydent Warszawy nie zostawił premiera bez odpowiedzi. Również w mediach społecznościowych, zamieścił wpis, w którym nawiązał do pogorszenia sytuacji kobiet w Polsce podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości.
"Rondo jego imienia stało się symbolem walki o prawa kobiet – dokładnie te prawa, które po kolei próbujecie anulować. Ba, niepokojący Pana wniosek o zmianę nazwy do Rady Miasta złożyły właśnie kobiety" – napisał.
Zaangażowanie polityczne Marianny Schreiber
To nie pierwszy raz, gdy żona Łukasza Schreibera, wypowiada się publicznie wbrew linii partii, której członkiem jest jej mąż. W październiku pojawiła się na proteście nauczycieli.
"Jako osoba, która jest z wykształcenia pedagogiem, nauczycielem i pracowała parę lat w szkole – czułam się w obowiązku wziąć udział w dzisiejszej pikiecie Związku Nauczycielstwa Polskiego" – napisała wówczas na Instagramie.
Marianna Schreiber zabrała też głos ws. śmierci Izabeli z Pszczyny. – Śmierć 30-letniej kobiety wstrząsnęła całą Polską. Powinna wstrząsnąć całym światem. To, co się wyprawia w szpitalach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, jest po prostu straszne – powiedziała Marianna Schreiber w filmiku zamieszczonym na Instagramie.