Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na utrzymanie większości sejmowej. Wszystko za sprawą niskiego wyniku Koalicji Obywatelskiej – wynika z sondażu CBOS (formalnie - jest to fundacja, nad którą nadzór sprawuje premier). Tymczasem Kantar dla "Faktów" TVN daje opozycji szansę na wspólne przejęcie władzy i utworzenie koalicyjnego rządu.
Wynik Prawa i Sprawiedliwości w obu sondażach był identyczny i wyniósł 31 proc. Poważne rozbieżności pojawiły się przy przedstawieniu wyniku Koalicji Obywatelskiej. Ugrupowanie według CBOS mogłoby liczyć na 14 proc poparcia. Według Kantaru zaś uzyskałoby 24 proc głosów. To różnica o aż 10 punktów procentowych.
PiS utrzymuje większość? Poważne rozbieżności w sondażach
Oba badania dały Polsce 2050 stabilne miejsce na podium z wynikiem 14 proc. Według CBOS partia Hołowni zajęłaby drugie miejsce ex aequo z komitetem zbudowanym wokół Platformy Obywatelskiej. Respondenci Kantaru swoimi wskazaniami uplasowali nowe ugrupowanie na trzecim miejscu.
Porównując sondaże możemy zauważyć, że nie zmienił się wynik Konfederacji, która może liczyć na czwarte miejsce z wynikiem na poziomie 7 proc. Tuż za nią znalazła się Lewica z 5-procentowym poparciem według CBOS i 6-procentowym poparciem według pracowni Kantar.
Kolejna rozbieżność dotyczy obecności Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sejmie. 6 proc ankietowanych na zlecenie "Faktów" TVN wsparło ugrupowanie Kosiniaka-Kamysza. W przypadku wyników pracowni CBOS partia znalazłaby się pod progiem wyborczym, z 3-procentowym poparciem.
Na mandaty nie mogą liczyć ruch Kukiz'15 oraz Porozumienie Jarosława Gowina, których poparcie oscyluje od 0 do 2 proc.
Gdyby wyniki wyborów były identyczne, jak wyniki sondażu Kantar, Polska 2050 i Koalicja Obywatelska razem wyprzedziłyby Prawo i Sprawiedliwość o 7 punktów procentowych, umożliwiając stworzenie wspólnego rządu z Lewicą i PSL-em. Według badania CBOS Jarosław Kaczyński wciąż może liczyć na utrzymanie większości w Sejmie.
Warto podkreślić, że 21 proc badanych przez CBOS było niezdecydowanych. 3 proc odmówiło ujawnienia swoich preferencji wyborczych. W badaniu pracowni Kantar 9 proc. Polaków nie opowiedziało się po żadnej ze stron politycznego sporu.
Badanie CBOS było realizowane od 29 listopada do 12 grudnia. Udział w sondażu wzięła reprezentatywna grupa 1 063 pełnoletnich Polaków, których wybierano poprzez losowanie numerów PESEL. Ankietowano zarówno poprzez wywiad osobisty, telefonicznych, jak i internetowy.
Tymczasem badanie Kantar dla "Faktów" TVN wykonano między 10 a 12 grudnia na reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich obywateli. Wywiad gromadzono za pośrednictwem rozmów telefonicznych.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut