Reklama.
W piątek w głównym wydaniu "Wiadomości" emitowanym na antenie TVP ani słowem nie wspomniano o przyjętej tego dnia przez Sejm ustawie znanej jako lex TVN. Głównym tematem programu, który prowadziła Danuta Holecka było za to przyjęcie przez Sejm ustawy budżetowej na 2022 r.
Mówiono także o polskim żołnierzu, Emilu Czeczko, który zdezerterował i przeszedł na stronę Białorusi. Wspomniano również o 51. rocznicy krwawych wydarzeń "Czarnego czwartku" w czasie Grudnia 1970.
Było także o wynikach sondażu przeprowadzonego dla portalu braci Karnowskich wPolityce.pl, w którym zdecydowanym liderem okazało się Prawo i Sprawiedliwość. Z wyświetlonej przez "Wiadomości" grafiki wynikało, że obóz rządzący cieszy się obecnie poparciem na poziomie 38 proc., a na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 24 proc. respondentów. Podium domknęła Polska 2050 z wynikiem 14 proc.
– Słabe wyniki opozycji w sondażach wymagają na przeciwnikach Prawa i Sprawiedliwości szukania nowych rozwiązań. Jakich? – pytała Danuta Holecka, po czym wyświetlono widzom materiał rozpoczynający się od "porażek Rafała Trzaskowskiego".
Wiele czasu antenowego poświęcono też "Sylwestrowi marzeń z Dwójką". W tym roku impreza wraca po przerwie do Zakopanego. W materiale "Wiadomości" nie zabrakło obszernej informacji o gwiazdach, które wystąpią na koncercie.
Sejm przyjął lex TVN
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, prace sejmowej komisji kultury i środków przekazu nad lex TVN zorganizowano niespodziewanie. Posłowie opozycji otrzymali informacje o posiedzeniu na pół godziny przed jego rozpoczęciem.Losy ustawy potoczyły się bardzo szybko. Najpierw komisja negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu, który chciał, żeby Lex TVN nie weszło w życie, a potem ustawa trafiła do Sejmu. Po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu, a następnie większością głosów przyjął lex TVN. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.
Dodajmy, że zgodnie z założeniami ustawy lex TVN koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych oraz telewizyjnych mógłby uzyskać podmiot, który ma siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie może jednak być zależny od osoby zagranicznej spoza tego obszaru. A to w ocenie wielu obserwatorów mediów, dziennikarzy i opozycji cios dla telewizji TVN.
Chodzi o to, że formalnym właścicielem TVN jest holenderska spółka Polish Television Holding, ale należy ona do amerykańskiego koncernu Discovery, czyli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Czytaj także: