Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja, by odwiedzić najstarszych członków rodziny i okazać im szacunek. W Polsce święta obchodzone są 21 i 22 stycznia. Z tego tekstu dowiesz się, jak wyglądają w innych krajach i poznasz ich historię.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Historia Dnia Babci i Dziadka w Polsce i na świecie
21 i 22 stycznia – w Polsce to święto zna każdy wnuczek. Pomysł utworzenia święta pojawił się w 1964 roku w tygodniku „Kobieta i Życia”. Mieszkańcom Poznania bardzo spodobał się ten pomysł. To w stolicy Wielkopolski po raz pierwszy obchodzono Dzień Babci. Później zaczęto obchodzić Dzień Dziadka. Zwyczaj upowszechnił się w latach 80. XX wieku.
W Stanach Zjednoczonych historia Dnia Babci i Dziadka sięga początku lat 70. XX wieku. Wszystko zaczęło się w Wirginii Zachodniej. Mieszkało tam wiele emerytek, które były sfrustrowane tym, że nikt nie zwraca uwagi na los osób starszych. Kobietom zależało na tym, by ustanowić ich święto. Ten pomysł poparł ówczesny prezydent USA Jimmy Carter.
Tak jak Coca-Cola wylansowała wizerunek św. Mikołaja, tak właściciele palarni kawy wylansowali we Francji Dzień Babci. W latach 50. XX wieku niezwykłą popularnością cieszyła się tam „Kawa Babci” ( z francuskiego: Cafe Grand’Mere). W dwudziestą rocznicę powstania produktu, właściciele marki powołali Dzień Babci. Francuzi pokochali to święto. Do dziś wręczają seniorkom kawę.
Kiedy w innych krajach jest Dzień Babci i Dziadka?
National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków – tak nazwano w USA święto poświęcone osobom starszym. Obchodzi się je w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Dla Amerykanów, podobnie jak Polaków, Dzień Babci i Dziadka to okazja do odwiedzenia seniorów i wręczenia im upominków. Wspólny Dzień Babci i Dziadka występuje również w Anglii. Święto jest obchodzone w pierwszą niedzielę października.
W Niemczech Dzień Babci to nowość, zaś Dzień Dziadka nie jest obchodzony wcale. Święto jest ruchome i wypada w pierwszą niedzielę października. W tym dniu w przedszkolach i świetlicach organizowane są uroczystości: dzieci szykują przedstawienia, recytują babciom wierszyki, wręczają im laurki i drobne podarunki.
Ciekawym przykładem obchodzenia Dnia Babci i Dziadka jest Japonia. Seniorzy w tym kraju mogą liczyć na względy przez cały rok. Japończycy są uczuleni na punkcie szacunku do osób starszych. To jedna z najważniejszych wartości przekazanych dzieciom przez rodziców. Oprócz tego japońscy seniorzy mogą liczyć na swoje święto – jest to Dzień Szacunku dla Wieku. Święto jest obchodzone 15 września.