Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego - Lex Czarnek
redakcja naTemat
13 stycznia 2022, 18:24·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 stycznia 2022, 18:24
Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego - tzw. Lex Czarnek. Tym samym rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.
Reklama.
Sejm: Ustawa "Lex Czarnek" przyjęta
Triumf Przemysława Czarnka. Po południu, w czwartek (13 stycznia) Sejm zdecydował o zmianie zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 227 posłów, 214 głosowało przeciw. Nikt natomiast nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku KO, KP-PSL i Lewicy o odrzucenie nowelizacji.
Wszystkie poprawki opozycji zgłoszone podczas drugiego czytania projektu oraz wszystkie wnioski mniejszości również odrzucono. Projekt nowelizacji został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
"Sejm przyjął lex Czarnek. Ustawa, która sprawi, że antyszczepionkowcy tacy jak Barbara Nowak będą decydować o wszystkim co się dzieje w Polskich szkołach. Celem tej ustawy jest formowanie młodych Polaków na podobieństwo Ministra Czarnka" – napisał na Twitterze rzecznik koła parlamentarnego Porozumienia Jan Strzeżek.
Warto wspomnieć, że założenia "lex Czarnek" od samego początku spotykały się z ostrą krytyką licznych organizacji pozarządowych, związków zawodowych działających w oświacie, ale również korporacji samorządowych. Sprzeciwiali się temu, aby kuratorzy mieli decydujący głos przy wyborze dyrektora szkoły i jego odwołaniu.
– Dyrektorzy i nauczyciele będą najbardziej zastraszani w mniejszych ośrodkach – stwierdziła członkini komisji edukacji Barbara Nowacka, komentując burzliwe obrady komisji ws. "Lex Czarnek" (4 stycznia). Nauczyciele dostają Lex Czarnek, obniżkę wynagrodzeń, a szkoły dostają wysokie rachunki za gaz i prąd. To, co dzieje się w polskiej edukacji to demolka wolności i kompletna demolka gospodarki szkolnej – skwitowała.
Co oznacza nowelizacja Prawa oświatowego?
Dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek (nie później niż na 2 miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje) uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach. Poza tym będzie musiał otrzymać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator dostaje 30 dni na wydanie opinii.
Zgodnie z zapisami, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizowałby zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, to mógłby wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli nadal nie realizowałby zaleceń, kurator mógłby wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.
Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury wyłączone zostały jednak organizacje harcerskie.
Poza tym, zgodnie z nowelizacją, od teraz istnieje możliwość prowadzenia nauki zdalnej z innych powodów niż COVID-19 pod warunkiem, że zawieszenie zajęć stacjonarnych trwa dłużej niż dwa dni. Zezwala także na organizowanie zdalnego nauczania dla uczniów objętych indywidualnym nauczanie lub uczniów hospitalizowanych.