Komitet Rady Europy do spraw wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie zgadza się na wskazanych przez polski rząd kandydatów. To już drugi raz, kiedy Rada odrzuca te same kandydatury.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Komitet RE uznał, że co najmniej jeden z kandydatów nie spełnia wymogów potrzebnych do piastowania stanowiska sędziego i domaga się odrzucenia całej trójki. Ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, ale zazwyczaj głosuje ono zgodnie z rekomendacją Komitetu.
Polscy kandydaci na sędziego ETPCz
Polski rząd po raz drugi zgłosił tych samych kandydatów i ponownie zostali oni odrzuceni. Na stanowisko sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka strona Polska proponowała troje kandydatów:
doktor habilitowaną Elżbietę Karską, profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a prywatnie żonę europosła PiS Karola Karskiego
doktora habilitowanego Aleksandra Stępkowskiego, założyciela Ordo Iuris i byłego wiceministra w rządzie PiS
doktor Agnieszkę Szklanną, ekspertkę Rady Europy
To już drugi raz, kiedy osoby wskazane przez polski rząd zostały odrzucone. W kwietniu 2021 roku Komitet RE też nie zgodził się na listę wskazaną przez rząd PiS. Kandydaci byli ci sami co teraz. W trakcie posiedzenia przyznano, że głównym powodem takiej decyzji była nietransparentna procedura wskazania kandydatów. Rada zwróciła się do Polski o wystawienie nowych osób. Jednak strona polska nie przystała na prośbę i zgłosiła tych samych kandydatów.
Kim są kandydaci?
Już w przypadku pierwszego zgłoszenia kandydatur, wzbudzili oni spore emocje. Rząd na stanowisko sędziów ETPCz, którzy w świetle art. 21 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności powinni być ludźmi o "najwyższym poziomie moralnym", proponuje mi.in. założyciela fundamentalistycznej organizacji Ordo Iuris.
Dr hab. Aleksander Stępkowski jest obecnie rzecznikiem Sądu Najwyższego. Stanowisko to miała mu zapewnić upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. Stępkowski to założyciel i pierwszy prezes Ordo Iuris, długo uznawany za jego głównego ideologa. Znany jest z konserwatywnych poglądów.
Dr hab. Elżbieta Karska, prywatnie żona europosła PiS Karola Karskiego, na UKSW kieruje Katedrą Ochrony Praw Człowieka. Jest też sędzią ad hoc strasburskiego trybunału, jednak do tej pory nie zasiadała w żadnym składzie.
Jak donoszą media, Karol Karski w styczniu zakończy karierę kwestora Parlamentu Europejskiego, którą pełnił przez ponad 7 lat. Polityk Prawa i Sprawiedliwości przegrał z czeskim politykiem Marcelem Kolają z Partii Piratów. Odwołanie Karskiego może być kolejnym przejawem marginalizacji politycznej partii Jarosława Kaczyńskiego w PE.
Trzecią kandydatką jest doktor Agnieszkę Szklanną ,doktor nauk prawnych specjalizująca się w międzynarodowym prawie publicznym, adwokatka.
Czym jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest organem Rady Europy - orzeka w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej protokołach dodatkowych. ETPCz składa się z 47 sędziów – po jednym z każdego państwa strony Konwencji. Ich kadencja trwa dziewięć lat.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut