Nowy podwariant Omikronu – BA.2 został wykryty i potwierdzony już w ponad 40 państwach. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) ostrzega, że zakazić mogą się nim też osoby, u których wcześniej zdiagnozowano standardowy podwariant Omikronu, czyli BA.1.
UKHSA podała, że najwięcej przypadków zakażenia podwariantem BA.2 wykryto w Danii, gdzie w połowie stycznia odpowiadał za 45 proc. wszystkich zakażeń. Agencja informuje też o zakażeniach w Indiach, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Singapurze, uznając w piątek BA.2 za wariant pod obserwacją.
Anders Fomsgaard, naukowiec z duńskiego instytutu Statens Serum (SSI), powiedział, że "nie jest jeszcze jasne, dlaczego podwariant rozprzestrzenia się tak szybko". Dodał, że "być może jest on bardziej wytrzymały na uzyskaną w społeczeństwach odporność".
W ocenie specjalisty nie wykluczone jest, że podwariantem BA.2 mogą zakazić się osoby, które przeszły chorobę COVID-19 wywołaną standardowym podwariantem BA.1. Na razie badania SSI nie wykazały różnicy pod kątem hospitalizacji pacjentów zakażonych podwariantami BA.1 i BA.2.
Naukowcy z UKHSA ostrzegli jednak, że nowy podwariant może okazać się łatwiejszy w transmisji niż standardowa wersja wariantu Omikron. – Nie dysponujemy jeszcze wystarczającą ilością danych na temat podwariantu, by jasno stwierdzić, czy może on powodować cięższy przebieg choroby – zanaczyła Meery Chand z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego.
Nowa mutacja COVID-19 w Polsce
Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu wykryto 11 406 przypadków zakażenia koronawirusem. Wówczas poinformowano o śmierci 493 osób. Natomiast 18 stycznia odnotowano 19 652 nowych przypadków i poinformowano o śmierci 109 osób.
– Tydzień do tygodnia to jest wzrost o 72 proc. To jest dość duży, lawinowy skok – komentował tę zależność wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Do 18 stycznia wykryto 709 zakażeń wariantem Omikron. Mutacja stanowi prawie 19 proc. wszystkich zakażeń.
Rządzący zapowiadają kulminację wariantu Omikron oraz początek piątej fali zakażeń w ostatnich dniach stycznia. Obecnym celem Ministerstwa Zdrowia jest zwiększenie liczby łózek covidowych do 60 tysięcy.