Magdalena Szefernaker. Co wiadomo o żonie "internetowego geniusza" PiS?
redakcja naTemat
21 kwietnia 2022, 13:41·6 minut czytania
Publikacja artykułu: 21 kwietnia 2022, 13:41
Kim jest Magdalena Szefernaker, żona "internetowego geniusza" PiS Pawła Szefernakera? Zaczęła od "Naszego Dziennika", a potem dostała posadę w Polskim Holdingu Hotelowym i napisała "Mamę na obcasach".
Reklama.
Magdalena Szefernaker: Wykształcenie
Urodzona 18 grudnia 1982 roku Magdalena Maria Szefernaker licencjat zdobyła w 2004 roku w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (obecnie Akademia Kultury Społecznej i Medialnej).
Ta prywatna uczelnia należy do fundacji Lux Veritatis założonej przez Tadeusza Rydzyka i założona została w celu kształcenia kadr medialnych dla mediów konserwatywnych i narodowych.
Po ukończeniu licencjatu Szefernaker rozpoczęła studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kulturoznawstwie. Tytuł magistra zdobyła w roku 2006.
W roku 2019 Magdalena Szefernaker zaczęła Studia Podyplomowe z coachingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła je rok później.
Początki kariery
Pierwsze kroki w pracy zawodowej Magdalena Szefernaker stawiała w latach 2004-2005 w Dziennym Ośrodku Socjoterapii "Rafael" w Kielcach, jako pracownica socjalna. "Rafael" to ośrodek pomocy psychologicznej dla dzieci młodzieży prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocni w drodze "Rafael".
"Stowarzyszenie Pomocni w Drodze 'Rafael' zrzesza osoby, które inspirowane chrześcijańskim systemem wartości, nauczaniem i działalnością charytatywną Kościoła katolickiego, za wzorem i z pomocą Świętych Aniołów, pragną pomagać dzieciom i młodzieży, rodzinom, chorym, ubogim i wszystkim, którzy potrzebują wsparcia, pomocy i opieki” – czytamy na stronie organizacji.
Od 2005 do 2007 roku, czyli w okresie pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości Szefernaker była reporterką sejmową z ramienia związanej z Tadeuszem Rydzykiem gazety "Nasz Dziennik".
W listopadzie 2007 roku została zatrudniona w biurze komunikacji społecznej NFZ na stanowisku specjalistki.
Rozwój kariery
W biurze komunikacji społecznej NFZ Szefernaker przepracowała osiem i pół roku, w zasadzie cały okres rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (2007-2015).
Między 2011 a 2015 rokiem Magdalena Szefernaker zasiadała w radzie nadzorczej "Fundacji Heleny Pyz: Świt Życia" zajmującej się działalnością charytatywną, szczególnie wspomagającej chorych na trąd w Indiach. W 2013 wzięła ślub z politykiem Prawa i Sprawiedliwości Pawłem Szefernakerem.
Awansu doczekała się w maju 2016 roku, gdy została główną specjalistką w biurze komunikacji społecznej NFZ. Na swoim profilu na LinkedIn Magdalena Szefernaker wylicza skrupulatnie obszary swojej odpowiedzialności na tym stanowisku, w tym organizowanie konferencji prasowych i briefingów, zastępowanie rzecznika prasowego, funkcję redaktor naczelnej biuletynu informacyjnego i "bieżącą współpracę z partnerami instytucjonalnymi".
Na tym stanowisku Szefernaker przepracowała niemal dwa lata, odeszła w marcu 2018 roku, a od kwietnia rozpoczęła pracę Chopin Airport Development na stanowisku kierowniczki d.s. komunikacji i PR. Odpowiadała za opracowanie i wdrożenie strategii komunikacyjnej w związku z przekształceniem spółki w państwowy Polski Holding Hotelowy.
W marcu 2019 roku Szefernaker została rzeczniczką prasową Polskiego Holdingu Hotelowego, a od stycznia 2022 roku piastuje też stanowisko dyrektorki d.s. komunikacji i PR.
"Mama na Obcasach"
Między październikiem a grudniem 2020 roku Szefernaker przeprowadziła cykl wywiadów w ramach pasma "Siódma Dziewiąta: Poranek rozgłośni katolickich". Do rozmowy zapraszała kobiety, które łączyły macierzyństwo z karierą zawodową.
W wywiadach dyskutowano o problemach i wyzwaniach związanych ze współczesnym macierzyństwem, ale i o sile, i inspiracji, jaką oferuje bycie matką. Szefernaker i jej rozmówczynie poruszały też kwestię tego, jak potrzebne jest wsparcie i pomoc ze strony ojca dziecka, aby kobieta i matka mogła realizować swoje pasje, marzenia i ambicje zawodowe.
W czerwcu 2021 roku wywiady te, po zredagowaniu, znalazły się w książce, którą wydała Magdalena Szefernaker p.t. "Mama na Obcasach".
– Głównym celem, który przyświecał mi podczas pisania książki było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy można pogodzić realizację zawodową z macierzyństwem i jak to zrobić? Sama będąc mamą dwóch synów – siedmioletniego Stasia i dwuletniego Jasia, a do tego mamą pracującą na etacie, wiem jak na co dzień ciężko jest pogodzić te dwie role – opowiadała o swojej książce Szefernaker tygodnikowi "DoRzeczy".
– Rozmawiając z różnymi kobietami zauważyłam, że wiele mam przeżywa rozterki związane z organizacją życia rodzinnego i zawodowego, szukając balansu między pracą a domem. Zmienił się model funkcjonowania rodziny – kobiety coraz częściej chcą i świadomie wybierają ambitną drogę zawodową, nie chcąc przy tym rezygnować z posiadania i wychowywania dzieci – dodała.
Paweł Szefernaker
Paweł Maciej Szefernaker urodził się 27 lutego 1987 roku w Szczecinie. Ukończył Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, studiował prawo na Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie, tytuł magistra zdobył w roku 2011. Na studiach współtworzył komitet inicjatywy ustawodawczej "Przywracamy ulgi dla studentów".
W marcu 2010 roku został koordynatorem ds. struktur i ds. prawnych w warszawskim Prawie i Sprawiedliwości (PiS). W roku 2010 wystartował w wyborach samorządowych kandydując na radnego Rady Dzielnicy Śródmieście w Warszawie z list PiS.
Zdobył wówczas 970 głosów i mandat radnego. W 2013 formalnie zapisał się do PiS. Niemal od początku kariery w polityce Szefernaker związany był blisko z Joachimem Brudzińskim, między innymi pełnił funkcję jego asystenta.
Kadencji warszawskiego radnego nie dokończył, złożył funkcję w lipcu 2014 roku, a wkrótce potem został przewodniczącym Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu tego samego roku został też koordynatorem ds. informacji w PiS.
W tym okresie był też wiceprzewodniczącym Europejskich Młodych Konserwatystów. W wyborach samorządowych w 2014 kandydował, z powodzeniem, z pierwszego miejsca na liście do sejmiku zachodniopomorskiego, zdobywając 5 203 głosy.
W roku 2015 Szefernaker otrzymał zadanie pokierowania internetową częścią kampanii prezydenckiej wspieranego przez PiS Andrzeja Dudy. Zaskakujące zwycięstwo kandydata PiS nad Bronisławem Komorowskim w niemałej mierze przypisywano właśnie Szefernakerowi, obwołano go "geniuszem internetu" a sam Andrzej Duda nazwał go "Cyfrowym Szogunem".
Jako bohater kampanii prezydenckiej Szefernaker nie zabawił długo w sejmiku zachodniopomorskim. W 2015 roku wystartował w wyborach parlamentarnych, tym razem z drugiego miejsca na listach PiS w okręgu koszalińskim. Uzyskał 6 991 głosów i tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji. W kampanii parlamentarnej PiS Szefernaker był jednym z głównych strategów.
Po wyborach Szefernaker szybko został nominowany, jak mówili złośliwi, "ministrem od Twittera”, tj. sekretarzem stanu w Kancelarii Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. W tym samym roku znalazł się na liście 100 najwybitniejszych innowatorów Europy środkowo-wschodniej "New Europe 100".
W 2016 Szefernaker został prezesem koszalińskiego zarządu okręgowego PiS. W 2018 Szefernaker został oddelegowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jako sekretarz stanu, gdzie odpowiadał m.in. za współpracę z samorządem terytorialnym, kościołami i związkami wyznaniowymi i mniejszościami narodowymi.
W wyborach parlamentarnych w roku 2019 ponownie startował z drugiego miejsca w okręgu koszalińskim, zdobył 22 116 głosów i dostał się do Sejmu IX kadencji. Po wyborach pozostał w MSWiA na tym samym stanowisku i z tym samym zakresem obowiązków.
W 2021 roku został dodatkowo powołany na przewodniczącego komisji ds. wsparcia Rządowego Funduszu "Polski Ład": Program Inwestycji Strategicznych.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut