"System się zaciął" – pisze "Gazeta Wyborcza" i informuje, że od zeszłego tygodnia ćwierć miliona osób ze skierowaniem na test nie przeszło dotąd badania, aby sprawdzić, czy ma koronawirusa.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.
Napisz do mnie:
natalia.kaminska@natemat.pl
– Jestem sfrustrowana i rozgoryczona. Z chorym dzieckiem, w samochodzie musieliśmy czekać kilka godzin. Nic nie załatwiliśmy – skarżyła się w zeszłym tygodniu słuchaczka rybnickiego Radia 90 na punkt wymazowy w Wodzisławiu Śląskim, cytowana przez dziennik. Inni dzwonili i opowiadali, że czekali do samego końca, aż o 19.40 podeszła dziewczyna z punktu i powiedziała, że więcej wymazów już nie będzie.
System nie działa. Nie da się zrobić testu
– Kiedy zawracaliśmy, kolejka nadal była potężna. Ta pani do każdego samochodu musiała podchodzić. To pewnie trwało następną godzinę, bo ludzie nie wierzyli, że doszło do takiej sytuacji – mówiła inna kobieta, która chciała zrobić test.
Jednak jak pisze "Gazeta Wyborcza", to spowodowało, że system po prostu się zaciął i ludzie, choć mają skierowania na test, to wcale ich nie robią. Na przykład, w poniedziałek, 24 stycznia padł rekord. W skali kraju wystawiono ponad 232 tys. skierowań. Ministerstwo Zdrowia podało, że tego dnia wykonano niecałe 142 tys. testów, a przynajmniej tyle wyników wprowadzono do systemu EWP.
Kolejne dni nie przyniosły poprawy. Jak wylicza dziennik np. we wtorek, 25 stycznia było 214 tys. zleceń na badanie. Przeprowadzono 173,4 tys. testów. Środa: 212 tys. zleceń i 179,4 tys. testów. W czwartek liczba zleceń spadła do 200 tys. Testów przeprowadzono 178,3 tys. Podobnie było w piątek. Dopiero w sobotę zleceń było mniej niż testów wpisanych do systemu (106 tys. zleceń i niecałe 144 tys. wyników).
Ćwierć miliona Polaków ze skierowaniem, ale bez testu
Nic nie zmienia jednak faktu, że od 24 stycznia do 1 lutego było 1 mln 669 tys. zleceń na badanie w kierunku koronawirusa i tylko niecałe 1 mln 424 tys. wyników. "Oznacza, że około 250 tys. osób ze skierowaniem na test albo się na niego nie dostało, albo słysząc o kolejkach, z góry założyło, że na test nie pójdzie" – konkluduje dziennik.
Warto także zaznaczyć, że cały czas na kwarantannie przebywa ponad 600 tysięcy Polaków. Z kolei w szpitalach leży 16811 osób, z czego 1076 na OIOM-ach.
Jak widać piąta fala koronawirusa jest cały czas w natarciu. W środę informowaliśmy, że odnotowano 56 051 nowych zakażeń. Z kolei tydzień wcześniej w czwartek nowych przypadków potwierdzono nieco więcej, bo 57659.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut