nt_logo

Odkryła pedofilię w Kościele, została zamordowana? Zagadkowe zabójstwo siostry Cathy Cesnik

redakcja naTemat

18 lutego 2022, 18:08 · 4 minuty czytania
"The Keepers" to jeden z najgłośniejszych i najbardziej szokujących seriali dokumentalnych true crime. Opowiada historię zakonnicy z Baltimore w USA, 27-letniej Cathy Cesnik, która zaginęła w 1969 roku. Niedługo później znaleziono jej okaleczone ciało. Kto zabił siostrę Cathy Cesnik i co z jej zabójstwem ma wspólnego pedofilia w Kościele? Ta sprawa jest bardziej tajemnicza, niż się wydaje.


Odkryła pedofilię w Kościele, została zamordowana? Zagadkowe zabójstwo siostry Cathy Cesnik

redakcja naTemat
18 lutego 2022, 18:08 • 1 minuta czytania
"The Keepers" to jeden z najgłośniejszych i najbardziej szokujących seriali dokumentalnych true crime. Opowiada historię zakonnicy z Baltimore w USA, 27-letniej Cathy Cesnik, która zaginęła w 1969 roku. Niedługo później znaleziono jej okaleczone ciało. Kto zabił siostrę Cathy Cesnik i co z jej zabójstwem ma wspólnego pedofilia w Kościele? Ta sprawa jest bardziej tajemnicza, niż się wydaje.
Kto zabił siostrę Cathy? Fot. Kadr z serialu "The Keepers" / Netflix
  • Morderstwo siostry zakonnej Cathy Cesnik to jedna z najbardziej tajemniczych spraw true crime. Opowiada o niej serial dokumentalny Netflixa "The Keepers".
  • 27-letnia siostra Catherine Cesnik zaginęła w listopadzie 1969 roku, dwa miesiące później odnaleziono jej okaleczone ciało. Śledztwo szybko zostało umorzone, a sprawa morderstwa Catny Cesnik nigdy nie została rozwiązana.
  • Według jednej z najprawdopodobniejszych teorii siostra Cesnik została zamordowana przez księdza Josepha Maskella lub na jego zlecenie. Doradca arcybiskupa Baltimore molestował bowiem seksualnie nastolatki, o czym miała wiedzieć zakonnica.
  • Kto mógł zabić Cathy Cesnik i jak na oskarżenia o pedofilię zareagował Kościół w Baltimore?

Catherine Cesnik urodziła się w 1942 roku. Gdy dorosła, została zakonnicą, a w 1965 roku zaczęła uczyć angielskiego i prowadzić zajęcia teatralne w Żeńskiej Szkole Arcybiskupa Keougha w Baltimore. Cztery lata później siostra Cathy Cesnik wraz z inną zakonnicą, siostrą Helen Russell Phillips, opuściła kampus i zamieszkała w mieszkaniu w Catonsville w hrabstwie Baltimore. Jak podkreśla serial Netflixa "The Keepers", cieszyła się sympatią i szacunkiem uczennic, miała wielu przyjaciół.

Zaginięcie Cathy Cesnik

7 listopada 1969 r., około godziny 19:30, 27-letnia wówczas Cesnik pojechała do pobliskiego centrum handlowego. Swojej koleżance powiedziała, że jedzie kupić prezent zaręczynowy dla swojej siostry. Jak ustalili później śledczy, w banku w Catonsville zakonnica spieniężyła czek z wypłatą o wartości 255 dolarów. Do domu już jednak nie wróciła – nigdy więcej nie widziano jej żywej.

Gdy Cesnik długo nie wracała do mieszkania, jej współlokatorka zaczęła się niepokoić. Około pierwszej w nocy zadzwoniła do wspólnych przyjaciół, księży Petera McKeona i Gerarda J. Kooba (Koob był sekretnie zakochany w siostrze Cathy). Mężczyźni przyszli do mieszkania zakonnic i wspólnie zadzwonili na policję, która otrzymała zgłoszenie o zaginięciu Cesnik.

Czytaj także: Jeśli długo myślałeś o "Making a murderer", to nowa dokuseria "The Keepers" Netflixa jest dla ciebie

Szybko na jaw wyszła pierwsza z wielu tajemnic wokół zaginięcia siostry Cathy. Jej samochód, zaparkowany niezgodnie z prawem, znaleziono półtorej przecznicy od budynku, w którym mieszkała Cesnik i Russell. W środku znaleziono pudełko z bułeczkami zakupionymi w pobliskiej cukierni oraz błoto i gałązki, ale żadnych śladów, gdzie mogłaby być 27-latka.

Minęły dwa miesiące. Zwłoki zakonnicy znaleźli dwaj myśliwi w Lansdowne w stanie Maryland, około 12 kilometrów od Baltimore. Ciało Cathy Cesnik było okaleczone – miała ślady po duszeniu, została też uderzona cegłą lub młotkiem w głowę. Z powodu braku dowodów i świadków śledztwo szybko się skończyło.

Cathy Cesnik i pedofilia w Kościele

Sprawa morderstwa Cathy Cesnik nigdy nie została rozwiązana. Serial Netflixa "The Keepers" prezentuje jednak teorię, która dla wielu jest najbardziej prawdopodobna: to ksiądz Joseph Maskell, doradca i kapelan arcybiskupa Baltimore Francisa Patricka Keougha w latach 1967-1975, albo ją zabił, albo kazał zabić.

Maskell molestował bowiem nastoletnie dziewczęta w szkole, w której uczyła Cesnik. Według "The Keepers" zakonnica wiedziała o pedofilii i została zamordowana, gdyż postrzegana była dla duchownego jako zagrożenie. Co więcej, dokument Netflixa sugeruje, że ze względu na silną pozycję Kościoła Katolickiego w Baltimore i świetne relacje Maskella z władzami i policją (jego brat był policjantem) Maskell był w stanie doskonale zatuszować zabójstwo. To dlatego śledztwo zostało szybko zamiecione pod dywan przez lokalne służby.

Nie ma jednak dowodów, czy siostra Cathy Cesnik planowała interweniować w sprawie pedofilii, której dopuszczał się ksiądz Maskell. Niektóre z osób występujących w serialu "The Keepers" opowiedziały jednak historie, z których wynika, że Cesnik nie tylko wiedziała o nadużyciach, których dopuszczał się doradca arcybiskupa, ale również pomagała niektórym ofiarom, dzięki którym trzymała je z daleka od Maskella.

Podejrzenia Cathy Cesnik okazały się jednak słuszne. W 2002 r. archidiecezja Baltimore opublikowała listę księży, którym postawione zarzuty o wykorzystywanie seksualne dzieci są – według władz kościelnych – wiarygodnie. Na liście pojawił się również Joseph Maskell. Duchowny uciekł do Irlandii w latach 90. (tuż po tym, jak postawiono mu zarzuty dotyczące molestowania seksualnego z lat 60.) i zmarł w 2001 r. wkrótce po powrocie do hrabstwa Baltimore. Od 2011 roku Kościół katolicki płaci odszkodowania wszystkim ofiarom Maskella.

Kto zabił siostrę Cathy Cesnik?

Prawdziwą bombę o zabójstwie siostry Cathy Cesnik ujawniła w latach 90. Jane Wehner, była uczennica Żeńskiej Szkoły Arcybiskupa Keougha w Baltimore. Kobieta powiedziała po latach, że tydzień po zaginięciu zakonnicy ksiądz Joseph Maskell, który podobno zachowywał się wtedy bardzo dziwnie, powiedział jej, że wie, gdzie jest ciało nauczycielki. Wehner pojechała autem z Maskellem, który pokazał jej ciało kobiety. Według uczennicy na jej twarzy były robaki. – Widzisz, co się dzieje, kiedy mówisz złe rzeczy o ludziach? – miał szepnąć jej do ucha duchowny.

Dlaczego policja nie wzięła zeznań molestowanej przez księdza Jane Wehner poważnie? Śledczy uznali, że kobieta kłamie – również w sprawie pedofilii, o której im opowiedziała. Chodziło również o... wspomniane robaki. Zdaniem śledczych niemożliwe było, aby insekty przeżyły w zimną, listopadową pogodę.

Jednak jak dowiadujemy się w "The Keepers", autopsja wykazała, że w ciele zakonnicy faktycznie znaleziono robaki. Ponadto, zgodnie z archiwalnymi raportami pogodowymi Baltimore z Weather Underground z 1969 r., kilka dni po 7 listopada było nietypowo ciepłych jak na tę porę roku.

Obecność robaków w ciele Cathy Cesnik sugeruje więc, że historia opowiedziana przez Jane Wehner mogła mieć przynajmniej ziarno prawdy. Dzisiaj nie uważa się już zeznań Wehner za kłamstwo – według "The Keepers" jej historia została po prostu zignorowana i zlekceważona. To oznacza, że teoria o zabójstwie Cesnik przez Maskella mogła być prawdopodobna. Jednak pojawiają się "ale".

W lutym 2017 roku, tuż przed premierę "The Keepers", ekshumowano ciała Josepha Maskella w celu zbadania jego DNA. Okazało się, że nie pasowało one do śladów znalezionych na ciele Cesnik. Był to spory zawód dla osób zaangażowanych w śledztwo w sprawie morderstwa zakonnicy, ale nie zdyskredytowało to teorii przedstawionych w serialu. Według ekspertów 27-latkę mógł bowiem zabić ktoś inny na zlecenie duchownego. Wszyscy podejrzani są jednak albo martwi, albo w zbyt podeszłym wieku, aby udzielić wiarygodnych informacji.

Mimo że sprawa zabójstwa Cathy Cesnik może nigdy nie zostać rozwiązana, to serial "The Keepers" oddał głos ofiarom pedofilii w Kościele, które przez lata były uciszane. W 2016 roku molestowana przez Josepha Maskella Jane Wehner otrzymała od Kościoła Katolickiego ugodę w wysokości 50 tysięcy dolarów.

Czytaj także: https://natemat.pl/334875,najlepsze-seriale-true-crime-lista-znajdziesz-je-na-netflixie-i-hbo-go-lista