nt_logo

Mini szklarnia domowa. Co w niej sadzić?

redakcja naTemat

21 kwietnia 2022, 15:15 · 3 minuty czytania
Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie pełnym ziół i warzyw, o tym, by móc dodać do porannej jajecznicy świeży szczypiorek, do włoskiego spaghetti aromatyczne listki bazylii a do wieczornego mojito właśnie zerwaną miętę być może czas pomyśleć o domowej mini szklarni: małym ogrodzie pełnym ziół lub warzyw, który możesz trzymać na parapecie.


Mini szklarnia domowa. Co w niej sadzić?

redakcja naTemat
21 kwietnia 2022, 15:15 • 1 minuta czytania
Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie pełnym ziół i warzyw, o tym, by móc dodać do porannej jajecznicy świeży szczypiorek, do włoskiego spaghetti aromatyczne listki bazylii a do wieczornego mojito właśnie zerwaną miętę być może czas pomyśleć o domowej mini szklarni: małym ogrodzie pełnym ziół lub warzyw, który możesz trzymać na parapecie.
Mini szklarnia domowa – co sadzić? unsplash.com/@babettelandmesser

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • mini szklarnia domowa to prosty sposób na własne zioła i przyprawy
  • domowa szklarnia powinna trafić na parapet lub balkon
  • co sadzić w mini szklarni domowej?

Co to jest mini szklarnia?

Mini szklarnia to po prostu mała szklarnia służąca do uprawy roślin. W warunkach mieszkania w bloku mówimy tu o niewielkim, szklanym pojemniku, umieszczonym na przykład na nasłonecznionym parapecie lub na balkonie, który zapewnia żyjącym w nim roślinom wyższą wilgotność i temperaturę niż panująca w mieszkaniu.

W warunkach domu jednorodzinnego lub mieszkania na parterze z ogrodem, mamy też dostęp do nieco większych mini szklarni pozwalających na uprawę większej ilości większych roślin.

Takie większe szklarnie, choć wciąż niewielkie, to zazwyczaj metalowy stelaż podtrzymujący foliową konstrukcję, idealny do zapoczątkowywania nasion, rozsadzania i klonowania.

Foliowe mini szklarnie ogrodowe wymagają jednak nieco większej wiedzy i większego nakładu prac ogrodniczych niż miniaturowa szklarnia na parapecie w mieszkaniu.

Jak zrobić mini szklarnię na parapet?

Domową mini szklarnię można bez problemu kupić w prawie każdym sklepie z artykułami dla domu lub ogrodniczymi, ale można też, bez większego trudu, wykonać ją samemu!

Wystarczy do tego akwarium, na przykład stare i nieużywane, jeśli takie posiadamy. Po prostu na górę akwarium zakładamy szklaną pokrywę lub obracamy akwarium do góry dnem i kładziemy pod nie nasze sadzonki.

Zarówno kupne mini szklarnie, jak i takie wykonane własnoręcznie, wymagają regularnego czyszczenia i mycia. Musimy pamiętać, aby nie zaniedbywać naszego miniaturowego ogrodu, bo w innym wypadku mogą się w nim pojawić niebezpieczne pleśnie i grzyby!

Dlatego właśnie warto zadbać o możliwość otwarcia i przewietrzenia naszej małej uprawy.

Mini szklarnia kupiona w sklepie powinna być wyposażone w małe drzwiczki pozwalające na regulację wilgotności i temperatury. Wariant własnej roboty ze szklaną pokrywą jest też nieco wygodniejszy niż obrócony do góry dnem, nie musimy bowiem podnosić całego akwarium za każdym razem, gdy wietrzymy lub czyścimy nasz ogród na parapecie.

Mini szklarnię ustawiamy na parapecie lub na balkonie, w miejscu nasłonecznionym, ale nie w pełnym słońcu, bowiem nie chcemy naszych sadzonek ugotować! Jeśli nasłonecznienie jest zbyt słabe, możemy użyć lusterek odbijających promienie, aby zwiększyć jego poziom.

Jeśli umieszczamy naszą mini szklarnię na balkonie koniecznie pamiętajmy, że nie powinna zostawać na nim w okresie jesienno-zimowym. Jest wtedy po prostu za zimno.

Co sadzić w mini szklarni na parapecie?

Najlepsze w parapetowej uprawie są zioła: orzeźwiająca mięta, aromatyczny tymianek, pachnące włoskim słońcem bazylia i oregano lub przynosząca zapach Prowansji lawenda.

Równie dobrze sprawdzi się igiełkowaty rozmaryn, swojski majeranek, uspokajająca melisa, lecznicze szałwia, lubczyk i kolendra. Wreszcie koper, szczypiorek, pietruszka czy rzeżucha a nawet rukola.

Ogród na parapecie, o ile jest odpowiednio duży, może nam też zaoferować warzywa: wspominaną już pietruszkę, seler, cebulę, sałatę czy pomidory, koktajlowe, wymagające nieco mniejszej przestrzeni, ale też i większe.

 

Różne rośliny, różne potrzeby

Przy wyborze roślin do naszego mini ogrodu warto pamiętać o tym, że różne rośliny mogą różnić się preferencjami dotyczącymi wilgotności, temperatury, nasłonecznienia i terminu wysadzania.

W jednej mini szklarni powinniśmy trzymać rośliny, których preferencje i termin sadzenia jest zbliżony, a jeśli chcemy uprawiać zioła czy warzywa o bardzo odmiennych "obyczajach" powinniśmy zapewnić części z nich osobny parapetowy ogródek.

Mięta i rozmaryn, na przykład, lubią półcień, nie lubią też nadmiaru wody. Dlatego ich szklarnia powinna unikać zbyt dużego nasłonecznienia i zbyt wysokiej wilgotności.

Melisa, natka pietruszki czy estragon lubią nieco większy poziom wilgotności podłoża.

Pomóc w utrzymaniu odpowiednich dla nich warunków może plastikowa doniczka, lepiej trzymająca wilgoć niż ceramiczna, która z kolei nada się perfekcyjnie do uprawy bazylii, oregano czy tymianku.

A kiedy sadzić? Bazylię czy szczypiorek na wiosnę, ale oregano, majeranek czy rozmaryn w lecie.

Jak widać uprawa ogrodu na parapecie, choć prosta i niezmiernie przyjemna, wymaga jednak trochę pracy i znajomości preferencji roślin, którymi chcemy obsadzić mini szklarnię.

Warto zawsze zapoznać się z preferencjami ziół i warzyw, których nasionka kupujemy i trzymać się możliwie ściśle zaleceń ekspertów ogrodnictwa.