Wojna w Ukrainie. Rosyjski dyplomata przeprasza za inwazję.
Wojna w Ukrainie. Rosyjski dyplomata przeprasza za inwazję. Fot. AP/Associated Press/East News

Szef rosyjskiej delegacji na szczycie klimatycznym ONZ przeprosił za inwazję Władimira Putina na Ukrainę. Oleg Anisimow powiedział, że przeprasza "w imieniu wszystkich Rosjan", według niego atak nie ma "żadnego uzasadnienia".

REKLAMA

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Szef rosyjskiej delegacji na szczycie klimatycznym ONZ przeprasza za inwazję na Ukrainę.
  • "Wszyscy, którzy wiedzą, co się dzieje, nie znajdują żadnego uzasadnienia dla tego ataku na Ukrainę" – miał powiedzieć.
  • Wystąpienie Anisimowa było reakcją na poruszające przemówienie przedstawicielki Ukrainy Swietlany Krakowskiej, która wzięła udział w obradach mimo wojny w jej kraju.
  • Anisimow: "Nie ma żadnego uzasadnienia"

    "Financial Times" informuje, że szef rosyjskiej delegacji Oleg Anisimow na szczycie klimatycznym ONZ w niedzielę przeprosił za inwazję Władimira Putina na Ukrainę. Sesja odbyła się za zamkniętymi drzwiami.

    Oleg Anisimow przemawiał na sesji zamykającej obrady szczytu z udziałem przedstawicieli 195 państw. Powiedział, że przeprasza "w imieniu wszystkich Rosjan, którzy nie byli w stanie zapobiec temu konfliktowi".

    "Wszyscy, którzy wiedzą, co się dzieje, nie znajdują żadnego uzasadnienia dla tego ataku na Ukrainę" - twierdzą informatorzy FT.

    Ukraińska delegacja "zmuszona do opuszczenia swoich domów"

    Wystąpienie Anisimowa było reakcją na poruszające przemówienie przedstawicielki Ukrainy Swietlany Krakowskiej, która wzięła udział w obradach mimo wojny w jej kraju.

    "Większość ukraińskiej delegacji została zmuszona do opuszczenia swoich domów" – powiedziała.

    Oleg Anisimow powiedział, że ma "ogromny podziw dla ukraińskiej delegacji, która była w stanie wykonywać swoją pracę”.

    Szczyt klimatyczny podczas wojny

    Sesja za zamkniętymi drzwiami zakończyła negocjacje w celu sfinalizowania raportu na temat adaptacji do zmian klimatu, przygotowanego przez Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu, który został podpisany przez rządy na całym świecie. W tym czasie w Ukrainie trwa wojna. Rosja najechała Ukrainę przed świtem w czwartek 24 lutego. Mimo bombardowań Rosjanom nie udało się wkroczyć do Kijowa i Charkowa.

    USA i kraje Unii Europejskiej nakładają na Rosję dotkliwe sankcje. UE poinformowała, że po raz pierwszy w historii sama kupi broń. I przekaże ją Ukraińcom.

    Na poniedziałek zapowiedziano pokojowe negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Mają się odbyć przy ukraińsko-białoruskiej granicy. MSW Ukrainy w niedzielę wieczorem poinformował o 352 zabitych (w tym 14 dzieci) wśród cywilów oraz 1684 rannych, w tym 116 dzieci.