Klinika Biedronki, przedszkole Biedronki, policja Biedronki. Firmy zamiast państwa?

Prywatne firmy potrafią dużo sprawniej niż państwo wypełniać niektóre funkcje. Mleka nie dowożą nam już w bańkach państwowe spółdzielnie mleczarskie, tylko kupujemy je w prywatnych sklepach. Służba zdrowia jest coraz bardziej prywatna. Teraz dowiedzieliśmy się, że Biedronka ma ambitny plan zrobienia prostych klinik przy kilkudziesięciu swoich sklepach.


Pomysł wywołał w naTemat dużą dyskusję. Eksperci i komentujący obawiają się o jakoś usług, podkreślają że nie wszędzie należy konkurować ceną, niektórzy podkreślają niski prestiż Biedronki. Z drugiej strony akurat Biedronka udowodniła że tanio i efektywnie umie dostarczać żywność (i nie tylko) milionom Polaków.

Zastanawiamy się, ile z Was popiera biedronkizację niektórych funkcji państwa. Trochę tak jak w Ameryce. Podatki są niskie, bo wiele funkcji państwa przejęły prywatne firmy. Także na przykład więzienia. W ograniczonym zakresie także ściganie przestępców.

Przypadek Biedronki prowokuje do pytania: czy w Polsce powinno być więcej Biedronki (i innych komercyjnych firm), czy więcej państwa. Więcej prywatnego zarządzania i pieniędzy w edukacji, służbie zdrowia, czy więcej państwa w edukacji i służbie zdrowia. Więcej państwa, a więc wyższe podatki, czy więcej prywatnej odpowiedzialności, a więc podatki niższe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Samsung 0 0Jak żyć szybko i nie zwariować? Oto gadżety, które ci w tym pomogą
0 0Będzie nowe państwo w Unii Europejskiej? Tusk dał zielone światło
0 0Poruszający apel Strzembosza. Chce od premiera męskiej decyzji ws. Ziobry