Odkąd zaczęła się wojna w Ukrainie, kraj ten masowo opuszczają kobiety, dzieci i osoby starsze. O ile Unia Europejska oraz kraje ościenne przyjmują uchodźców, to Wielka Brytania się do tego nie kwapi. Dane władz mówią o zaledwie nieco 50 wizach wydanych uchodźcom.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wojna w Ukrainie spowodowała masową ucieczkę ludności z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Uciekają głównie kobiety i dzieci.
Jednak są kraje w Europie, które nie chcą za bardzo uchodźców. Wielka Brytania wydała na razie około 50 wiz.
Do Polski przyjechało za to już ponad milion osób.
Jak podaje BBC, tych pięćdziesięciu Ukraińców otrzymało wizyw ramach programu dla uchodźców mających powiązania rodzinne w Wielkiej Brytanii.
Jest to około 1 proc. z 5 535 osób, które złożyły wnioski od momentu uruchomienia programu 48 godzin wcześniej. Dane pochodzą z poniedziałku.
Ma być więcej brytyjskich wiz dla Ukraińców
Władze tego kraju zastrzegają jednak, że nie znają dokładnych danych w kwestii wiz. Ambasador Ukrainy w tym kraju pochwalił wysiłki Wielkiej Brytanii, ale wezwał też do przyjęcia "maksymalnej" liczby osób.
BBC podkreśla, że Wielka Brytania systematycznie zwiększa ofertę wizową dla uchodźców z Ukrainy, rozszerzając ją na rodziców, dziadków i rodzeństwo oraz "najbliższą rodzinę", a także wydłużając okres ważności wiz do trzech lat.
To jednak, zdaniem władz w innych krajach Europy, za mało. Francja oskarżyła właśnie Wielką Brytanię o "brak humanitaryzmu", mówiąc, że 150 uchodźców zostało zawróconych w Calais z powodu braku wizy.
Dodajmy, że od 24 lutego do Polski przyjechało 1 067 000 osób. Tylko w poniedziałek funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili rekordowe 142,3 tys. podróżnych z Ukrainy.
Polskie władze od początku wojny deklarowały, że Ukraińcy będą mogli przyjechać do Polski ze względu na wojnę. – Polska jest solidarna z Ukrainą. Zrobimy wszystko, by pomóc. Przyjmiemy wszystkich, którzy będą tego potrzebowali. Jeśli będą to ogromne liczby ludzi, będziemy prosili o wsparcie międzynarodowe – deklarował w zeszłym tygodniu Andrzej Duda.
Cywilom nadal trudno się ewakuować z Ukrainy
Z kolei Unia Europejska, nie tylko Polska, przyjmnie i będzie leczyć chorych i rannych. -Powstał już specjalny unijny system, który pozwoli przekazywać do szpitali europejskich w szybki i sprawny sposób pacjentów z Ukrainy, którzy wymagają pilnej terapii – informowała w poniedziałek Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. Poza Polską zabezpieczono na ten cel ponad 10 tys. łóżek szpitalnych.
Problem pozostaje fakt, że nie ma w Ukrainie dobrze działających korytarzy humanitarnych, gdyż Rosja nawet jeśli się na nie zgadzi, to i tak nie zaprzestaje walk. Jakby tego było mało wczoraj Rosjanie zaproponowali, że uchodźcy mogą jechać do Rosji czy Białorusi.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.