
Jak podaje BBC, tych pięćdziesięciu Ukraińców otrzymało wizy w ramach programu dla uchodźców mających powiązania rodzinne w Wielkiej Brytanii.
Jest to około 1 proc. z 5 535 osób, które złożyły wnioski od momentu uruchomienia programu 48 godzin wcześniej. Dane pochodzą z poniedziałku.
Ma być więcej brytyjskich wiz dla Ukraińców
Władze tego kraju zastrzegają jednak, że nie znają dokładnych danych w kwestii wiz. Ambasador Ukrainy w tym kraju pochwalił wysiłki Wielkiej Brytanii, ale wezwał też do przyjęcia "maksymalnej" liczby osób.
BBC podkreśla, że Wielka Brytania systematycznie zwiększa ofertę wizową dla uchodźców z Ukrainy, rozszerzając ją na rodziców, dziadków i rodzeństwo oraz "najbliższą rodzinę", a także wydłużając okres ważności wiz do trzech lat.
To jednak, zdaniem władz w innych krajach Europy, za mało. Francja oskarżyła właśnie Wielką Brytanię o "brak humanitaryzmu", mówiąc, że 150 uchodźców zostało zawróconych w Calais z powodu braku wizy.
Czytaj też: Rząd Federacji Rosyjskiej opublikował listę "wrogich państw". Wśród nich m.in. Polska, USA i Kanada
Dodajmy, że od 24 lutego do Polski przyjechało 1 067 000 osób. Tylko w poniedziałek funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili rekordowe 142,3 tys. podróżnych z Ukrainy.
Polskie władze od początku wojny deklarowały, że Ukraińcy będą mogli przyjechać do Polski ze względu na wojnę. – Polska jest solidarna z Ukrainą. Zrobimy wszystko, by pomóc. Przyjmiemy wszystkich, którzy będą tego potrzebowali. Jeśli będą to ogromne liczby ludzi, będziemy prosili o wsparcie międzynarodowe – deklarował w zeszłym tygodniu Andrzej Duda.
Cywilom nadal trudno się ewakuować z Ukrainy
Z kolei Unia Europejska, nie tylko Polska, przyjmnie i będzie leczyć chorych i rannych. -Powstał już specjalny unijny system, który pozwoli przekazywać do szpitali europejskich w szybki i sprawny sposób pacjentów z Ukrainy, którzy wymagają pilnej terapii – informowała w poniedziałek Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. Poza Polską zabezpieczono na ten cel ponad 10 tys. łóżek szpitalnych.
Problem pozostaje fakt, że nie ma w Ukrainie dobrze działających korytarzy humanitarnych, gdyż Rosja nawet jeśli się na nie zgadzi, to i tak nie zaprzestaje walk. Jakby tego było mało wczoraj Rosjanie zaproponowali, że uchodźcy mogą jechać do Rosji czy Białorusi.