nt_logo

Rosjanie trzymają w Czarnobylu ponad 300 zakładników. Brakuje jedzenia i lekarstw

Natalia Kamińska

08 marca 2022, 09:30 · 2 minuty czytania
Od prawie dwóch tygodni ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy jest przetrzymywanych przez Rosjan na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej. Na miejscu jest ograniczony dostęp do leków i jedzenia, a zakładnicy Rosjan są już wyczerpani.


Rosjanie trzymają w Czarnobylu ponad 300 zakładników. Brakuje jedzenia i lekarstw

Natalia Kamińska
08 marca 2022, 09:30 • 1 minuta czytania
Od prawie dwóch tygodni ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy jest przetrzymywanych przez Rosjan na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej. Na miejscu jest ograniczony dostęp do leków i jedzenia, a zakładnicy Rosjan są już wyczerpani.
Ponad 300 osób jest zakładnikami Rosjan w Czarnobylu. Fot. Zuma / SplashNews.com/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • W wyniku wojny w Ukrainie Rosjanie weszli do elektrowni atmowej w Czarnobylu.
  • Przbywa tam około 300 osób, które są przetrzymywane jako zakładnicy.
  • Według krewnych nie mają wystarczającej ilości jedzenia ani leków.

BBC informuje, że ponad 100 pracowników ukraińskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu - miejscu najgorszej na świecie katastrofy nuklearnej w 1986 roku - dostało się do niewoli po tym, jak siły rosyjskie zajęły ją na początku inwazji.

Razem z nimi przetrzymywanych jest 200 ukraińskich ochroniarzy, którzy byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo w czasie ataku.

W Czarnobylu brakuje jedzenia i lekarstw

Pracownicy nadal wykonują swoje obowiązki, a atmosfera jest podobno spokojna, ale jak dowiedziała się BBC, warunki wewnątrz zakładu są trudne, a żywność i lekarstwa są w ograniczonym dostępie.

"Istnieją również coraz większe obawy, że stres może wpływać na zdolność pracowników do bezpiecznego wykonywania obowiązków" - czytamy w relacji brytyjskiego nadawcy.

Warto przeczytać: Wojska rosyjskie zdobyły Czarnobyl. Pierwsze wideo z przechwyconej elektrowni atomowej

"Wszyscy pracownicy są skrajnie wyczerpani i zdesperowani. Wątpią, czy ktokolwiek się o nich troszczy. W tej chwili nie widzą, aby ktokolwiek robił cokolwiek, by ich ratować" - powiedziała BBC krewna jednego z pracowników.

Zaapelowała także o interwencję, aby obecni pracownicy mogli bezpiecznie opuścić zakład, a ich miejsce zajęła inna grupa.

Rosjanie przejęli Czarnobyl na początku wojny

Rosja twierdzi, że zabezpieczyła teren wspólnie z ukraińską gwardią narodową, ale Ukraina zaprzecza temu i mówi, że rosyjskie wojsko ma pełną kontrolę nad sytuacją w elektrowni.

Krewny jednego z pracowników zatrzymanych w elektrowni powiedział BBC, że strona rosyjska była skłonna pozwolić na wymianę załogi, ale nie mogła zagwarantować pracownikom bezpieczeństwa w drodze do domu. Podobnie rzecz ma się w przypadku tych, którzy mieli być ich zmienić.

Czytaj też: Rosjanie nie przestrzegają żadnych zasad. Szwajcarski dziennikarz ostrzelany i okradziony

BBC informuje, że pracownicy mają na miejscu trochę jedzenia, ale ponieważ nie wiedzą, jak długo tam zostaną, ograniczają się do jednego posiłku dziennie. Jedzenie jest podobno podstawowe - to głównie chleb i owsianka.

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej wydarzyła się 26 kwietnia 1986 roku. Doszło w niej do eksplozji reaktora nr 4 w wyniku przegrzania się rdzenia. Po wybuchu nastąpiło rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych, czego skutek odczuła cała Europa.

Obecnie na terenie elektrowni pracuje około 2400 osób: naukowcy, technicy, kucharze, lekarze i inny personel pomocniczy oraz służby.