Niemcy nie wyślą samolotów Ukrainie.
Niemcy nie wyślą samolotów Ukrainie. Fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Polska zaproponowała we wtorek, aby przekazać do dyspozycji USA polskie MiG-29. Ten pomysł jednak Amerykanie odrzucili.
  • Sprzeciwia mu się także kanclerz Niemiec, który poinformował, że Niemcy nie zamierzają wysłać do Ukrainy samolotów bojowych.
  • Kanclerz Niemiec przekazał, że mimo tego dla Ukrainy są przekazywane inne materiały obronne.
  • Jak przekazał w środę kanclerz Olaf Scholz, Niemcy "dostarczyły wszystkie rodzaje materiałów obronnych", w tym broń dla Ukrainy. Dodał jednocześnie, że "samoloty bojowe zdecydowanie nie są tego częścią".

    Niemcy nie wyślą samolotów bojowych dla Ukrainy

    - Niemcy na pewno nie wyślą samolotów bojowych na Ukrainę - zadeklarował stanowczo Scholz, po tym jak Stany Zjednoczone odrzuciły ofertę Polski dotyczącą przekazania rosyjskich odrzutowców MiG-29 do bazy amerykańskiej w Niemczech.

    Sprawę MiG-ów skomentował w środę również szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki był w Wiedniu na spotkaniu z kanclerzem Karlem Nehammerem. Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu został zapytany o reakcję Amerykanów na decyzję Polski ws. MiG-ów dla Ukrainy.

    – Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny – stwierdził Morawiecki.

    – Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów, musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą decyzją przez cały Pakt Północnoatlantycki, dlatego podjęliśmy tę decyzję i dzisiaj ta decyzja leży w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów – odpowiedział premier polskiego rządu.

    Dodajmy, że pomysł Polski ws. myśliwców dla Ukrainy wywołał spore poruszenie administracji Joe Bidena. Pierwsza skomentowała sprawę Victoria Nuland, podsekretarz stanu USA, która na forum komisji spraw zagranicznych w Senacie przyznała, że Stany Zjednoczone nie zostały nawet uprzedzone o takiej decyzji.

    Amerykanie zaskoczeni pomysłem Warszawy

    – Zobaczyłam oświadczenie polskiego rządu, gdy byłam w drodze. Z mojej wiedzy wynika, że nie było wcześniej konsultowane z nami, że planują przekazać nam te samoloty – powiedziała Nuland. Dodała, że po posiedzeniu przygotuje odpowiedź na działanie strony polskiej.

    Bardziej dosadny był komentarz amerykańskiego Departamentu Obrony. Rzecznik Pentagonu John F. Kirby stwierdził, że "perspektywa myśliwców w dyspozycji Stanów Zjednoczonych, które startują z bazy USA/NATO w Niemczech, by wlecieć w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, stwarza poważne obawy dla całego NATO" - Nie jest dla nas jasne, że stoi za tym merytoryczne uzasadnienie - dodał.

    Czytaj także: