nt_logo

Niemcy stanowczo o samolotach bojowych dla Ukrainy. "Na pewno nie wyślemy"

Natalia Kamińska

09 marca 2022, 16:53 · 2 minuty czytania
Niemcy nie będą wysyłać samolotów bojowych dla Ukrainy. Ich decyzja spowodowana jest tym, że USA odrzuciły ofertę Polski dotyczącą przekazania temu krajowi rosyjskich odrzutowców MiG-29. Miało to się odbyć przez amerykańską bazę wojskową w Niemczech.


Niemcy stanowczo o samolotach bojowych dla Ukrainy. "Na pewno nie wyślemy"

Natalia Kamińska
09 marca 2022, 16:53 • 1 minuta czytania
Niemcy nie będą wysyłać samolotów bojowych dla Ukrainy. Ich decyzja spowodowana jest tym, że USA odrzuciły ofertę Polski dotyczącą przekazania temu krajowi rosyjskich odrzutowców MiG-29. Miało to się odbyć przez amerykańską bazę wojskową w Niemczech.
Niemcy nie wyślą samolotów Ukrainie. Fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Polska zaproponowała we wtorek, aby przekazać do dyspozycji USA polskie MiG-29. Ten pomysł jednak Amerykanie odrzucili.
  • Sprzeciwia mu się także kanclerz Niemiec, który poinformował, że Niemcy nie zamierzają wysłać do Ukrainy samolotów bojowych.
  • Kanclerz Niemiec przekazał, że mimo tego dla Ukrainy są przekazywane inne materiały obronne.

Jak przekazał w środę kanclerz Olaf Scholz, Niemcy "dostarczyły wszystkie rodzaje materiałów obronnych", w tym broń dla Ukrainy. Dodał jednocześnie, że "samoloty bojowe zdecydowanie nie są tego częścią".

Niemcy nie wyślą samolotów bojowych dla Ukrainy

- Niemcy na pewno nie wyślą samolotów bojowych na Ukrainę - zadeklarował stanowczo Scholz, po tym jak Stany Zjednoczone odrzuciły ofertę Polski dotyczącą przekazania rosyjskich odrzutowców MiG-29 do bazy amerykańskiej w Niemczech.

Sprawę MiG-ów skomentował w środę również szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki był w Wiedniu na spotkaniu z kanclerzem Karlem Nehammerem. Podczas wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu został zapytany o reakcję Amerykanów na decyzję Polski ws. MiG-ów dla Ukrainy.

– Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny – stwierdził Morawiecki.

Czytaj również: Jaka jest różnica między samolotami MiG-29 a F-16? Ekspert ds. lotnictwa wyjaśnia

– Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów, musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą decyzją przez cały Pakt Północnoatlantycki, dlatego podjęliśmy tę decyzję i dzisiaj ta decyzja leży w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów – odpowiedział premier polskiego rządu.

Czytaj też: "Amerykanów zatkało". Dziennikarz opisał reakcję na polską propozycję ws. MiG-ów-29

Dodajmy, że pomysł Polski ws. myśliwców dla Ukrainy wywołał spore poruszenie administracji Joe Bidena. Pierwsza skomentowała sprawę Victoria Nuland, podsekretarz stanu USA, która na forum komisji spraw zagranicznych w Senacie przyznała, że Stany Zjednoczone nie zostały nawet uprzedzone o takiej decyzji.

Amerykanie zaskoczeni pomysłem Warszawy

– Zobaczyłam oświadczenie polskiego rządu, gdy byłam w drodze. Z mojej wiedzy wynika, że nie było wcześniej konsultowane z nami, że planują przekazać nam te samoloty – powiedziała Nuland. Dodała, że po posiedzeniu przygotuje odpowiedź na działanie strony polskiej.

Bardziej dosadny był komentarz amerykańskiego Departamentu Obrony. Rzecznik Pentagonu John F. Kirby stwierdził, że "perspektywa myśliwców w dyspozycji Stanów Zjednoczonych, które startują z bazy USA/NATO w Niemczech, by wlecieć w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, stwarza poważne obawy dla całego NATO" - Nie jest dla nas jasne, że stoi za tym merytoryczne uzasadnienie - dodał.

Czytaj także: https://natemat.pl/401019,chiny-obwiniaja-nato-i-usa-za-wojne-w-ukrainie-staja-po-stronie-rosji