"Amerykanów zatkało". Dziennikarz opisał reakcję na polską propozycję ws. MiG-ów-29
Michał Koprowski
09 marca 2022, 12:24·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 marca 2022, 12:24
Trwa ewidentne poruszenie wywołane propozycją Polski o przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy. – Nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji – poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby, reagując na inicjatywę ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dziennikarz "The Washington Post" John Hudson stwierdził, że amerykańskich urzędników "zatkało".
We wtorek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym Polska zgodziła się na przekazanie do dyspozycji USA samolotów MiG-29
Przekazane jednostki miały zasilić armię Ukrainy, a Polska w zamian miała otrzymać od Stanów Zjednoczonych samoloty F-16
– Nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji – przekazał w środę rzecznik Pentagonu John Kirby
Amerykanie wyraźnie zaskoczeni propozycją Polski
Dziennikarz "The Washington Post" John Hudson napisał w mediach społecznościowych, że urzędnicy w Stanach Zjednoczonych mieli być ewidentnie zaskoczeni propozycją ze strony Polski. Dodał także, że amerykańskich urzędników "zatkało" gdy dowiedzieli się o sytuacji z jednostkami MiG-29.
Hudson podkreślił, że "była to podjęta przez kraj sojuszniczy próba zmuszenia USA do wprowadzenia myśliwców w trwający konflikt, potencjalnie ryzykując konfrontację militarną z Rosją”.
Do sytuacji z przekazaniem samolotów dla Ukrainy odniósł się również Pentagon. "Perspektywa, w której samoloty w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO” – napisano w specjalnym oświadczeniu.
"Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO, ale nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji” – dodał w oświadczeniu John Kirby. Rzecznik Pentagonu zaznaczył, że ostateczna decyzja ws. przekazania samolotów Ukrainie należy do polskiego rządu.
– Ja nie mogę wypowiadać się w imieniu polskich władz. Jeśli jakiś kraj chce przekazać samoloty ukraińskim siłom powietrznym, to jest suwerenna decyzja, która mogą podjąć. Stany Zjednoczone nie będą stały na drodze i nie będą przeszkadzały – powiedział wcześniej podczas konferencji prasowej.
Oświadczenie polskiego MSZ
"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" – poinformował we wtorek wieczorem polski MSZ.
"Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn" – podkreślono w oświadczeniu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut