nt_logo

Zełenski rozmawiał ponownie z Scholzem. "To było jak rozmowa ze ścianą"

Natalia Kamińska

09 marca 2022, 21:46 · 2 minuty czytania
Kanclerz Niemiec rozmawiał kolejny raz z prezydentem Ukrainy. Niemiec wykluczył jednak, że będzie embargo na rosyjską ropę i gaz. Zdaniem ukraińskiego przywódcy, to "było jak rozmowa ze ścianą".


Zełenski rozmawiał ponownie z Scholzem. "To było jak rozmowa ze ścianą"

Natalia Kamińska
09 marca 2022, 21:46 • 1 minuta czytania
Kanclerz Niemiec rozmawiał kolejny raz z prezydentem Ukrainy. Niemiec wykluczył jednak, że będzie embargo na rosyjską ropę i gaz. Zdaniem ukraińskiego przywódcy, to "było jak rozmowa ze ścianą".
Prezydent Ukrainy rozmawiał z kanclerzem Niemiec. Niemcy są przeciwne embargu na rosyjską ropę i gaz. Fot. Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Dwa tygodnie temu wybuchła wojna w Ukrainie. Europa i USA udzielają Ukrainie niezbędnej pomocy humanitarnej i wojskowej.
  • Do tego kraju nie zostaną jednak wysłane samoloty bojowe, a m.in. Niemcy sprzeciwiają się embargu na rosyjską ropę i gaz.

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk przekazał, że Wołodymyr Zełenski rozmawiał ponownie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jak poinformował lider Ukrainy, "to było jak rozmowa ze ścianą".

Nie będzie embarga na rosyjską ropę i gaz

Z relacji ambasadora wynika, że ukraiński lider powiedział Scholzowi, że Ukraina chce mieć status kandydata w Unii. - Chcemy, aby Komisja Europejska rozpatrzyła nasz wniosek bardzo szybko, tak aby Ukraina mogła zostać przyjęta najpóźniej za pięć lat. Wiele państw UE popiera takie rozwiązanie, na przykład Polska i Słowacja. Niemcy odpowiadają tylko: nie, nie - opowiadał dyplomata.

Warto przeczytać: Schroeder odpowie za zbrodnie przeciwko ludzkości? Niemiecka prokuratura oskarża byłego kanclerza

— Uważamy, że to stanowisko jest moralnie nie do utrzymania i upadnie, jeśli nie w ciągu kilku najbliższych dni, to w ciągu kilku najbliższych tygodni. Pytanie brzmi, ilu ukraińskich cywilów zginie przez ten czas w ostrzale rakietowym — mówił dalej ambasador, odnosząc się do m.in. kwestii embarga na rosyjski gaz czy ropę. Jego zdaniem takie stanowisko, "to nóż wbity w plecy Ukrainy".

Wcześniej Niemcy informowały także, że nie będą wysyłać samolotów bojowych dla Ukrainy. Jak przekazał w środę kanclerz Olaf Scholz, Niemcy "dostarczyły wszystkie rodzaje materiałów obronnych", w tym broń dla Ukrainy. Dodał jednocześnie, że "samoloty bojowe zdecydowanie nie są tego częścią".

Kłopotliwa kwestia samolotów bojowych dla Ukrainy

- Niemcy na pewno nie wyślą samolotów bojowych na Ukrainę - zadeklarował stanowczo Scholz, po tym jak Stany Zjednoczone odrzuciły ofertę Polski dotyczącą przekazania rosyjskich odrzutowców MiG-29 do bazy amerykańskiej w Niemczech.

Czytaj też: Sławny snajper z Kanady walczy po stronie Ukrainy. Trafia cele z 3,5 kilometra

W środę kwestię tą skomentowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki – Konsultujemy się z naszymi sojusznikami – ucięła. – Są problemy logistyczne, jak przekazać samoloty MiG-29 Ukrainie unikając eskalacji – dodała.

Przypomnijmy, że to już 14. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Do Polski mają wkrótce trafić dwie baterie rakiet Patriot. Takie informacje przekazał rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie. Natomiast premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie zgodzą się na unijne sankcje  "obejmujące import ropy i gazu z Rosji".

Czytaj także: https://natemat.pl/401053,izrael-przyjmie-uchodzcow-z-objetej-wojna-po-inwazji-rosji-ukrainy