Izrael przyjmie grupę uchodźców z Ukrainy.
Izrael przyjmie grupę uchodźców z Ukrainy. Fot. MENAHEM KAHANA/AFP/East News
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Dwa tygodnie temu wybuchła wojna w Ukrainie. Uchodźcy uciekają głównie do Europy, ale nie tylko.
  • Nawet Izrael zdecydował, że przyjmie grupę uchodźców z Ukrainy, którzy nie są Żydami.
  • Jewish Telegraphic Agency podało, że w odpowiedzi na kryzys humanitarny w Ukrainie Izrael jest gotowy przyjąć 5 tys. nowych nieżydowskich uchodźców ukraińskich i zezwolić na pozostanie 20 tys. nieżydowskich Ukraińców, którzy już przebywają w kraju, w wielu przypadkach nielegalnie.

    Izrael przyjmie grupę uchodźców z Ukrainy

    Poinformowała o tym minister spraw wewnętrznych Izraela Ayelet Shaked. Dodamy, że tzw. izraelskie prawo powrotu oferuje obywatelstwo tylko osobom, które mają co najmniej jednego żydowskiego dziadka.

    - Wojna w Ukrainie i cierpienia jej obywateli poruszają duszę i nie pozwalają nam pozostać obojętnymi - wyjaśniła minister skąd taka decyzja. Dodajmy, że Ayelet Shaked jest znana z bardzo prawicowych poglądów i generalnie sprzeciwia się imigracji do Izraela osób bez żydowskich korzeni.

    Zanim jednak podjęto taką decyzję w Izraelu rozważano, aby nieżydowscy migranci wpłacili około 3000 dolarów kaucji. Jednak warunek ten wzbudził szeroko komentowane kontrowersje i zdecydowano, że go nie będzie.

    Times of Israel informuje z kolei, że każdy uchodźca z Ukrainy ubiegający się o wyjazd do Izraela będzie musiał złożyć wniosek online na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i przedstawić go podczas wsiadania do samolotu. Ukraińcy otrzymają na razie zgodę na trzymiesięczny pobyt.

    ONZ informuje, że od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło co najmniej 2 155 271 osób.

    Także ukraińscy Żydzi decydują się na wyjazd do Izraela

    Do Izraela ze względu na wojnę z Ukrainy decydują się też wyjechać ukraińscy Żydzi. W ostatni weekend przybyło ich ponad 300. Znaczna część z nich podróżuje do Izraela przez Polskę.

    "Byłem pod wrażeniem zaangażowania polskiego rządu, tego jak traktuje uchodźców i pomaga delegacji izraelskiej" - napisał we wtorek szef jednej z żydowskich organizacji, która pomaga wyjechać uchodźcom.

    Przypomnijmy, że kilka dni temu Żydzi z Kijowa apelowali do Władimira Putina o koniec wojny. Rosyjski prezydent twierdzi, że inwazja wobec Ukrainy na celu "denazyfikację" tego kraju. Zarzut jest iście absurdalny. Prezydent Ukrainy ma w końcu żydowskie korzenie.

    - Nazywam się Walentyna Romanowa, urodziłam się w Ukrainie, przeżyłam bombardowania Kijowa podczas nazistowskiego ataku w 1941 roku, a moi bliscy zginęli w Babim Jarze. Teraz znów znajduję się w Kijowie podczas bombardowania. Putinie, wycofaj swoje wojsk i zostaw Ukrainę. Chcemy pokoju - mówi jedna z kobiet na tym poruszającym nagraniu, które obiegło internet.

    Babi Jar to jedno z najtragiczniejszych miejsc dla Żydów z Ukrainy. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się od 100 do 150 tys. osób.

    Czytaj także: