Sejm przyjął ustawę dotyczącą pomocy dla obywateli Ukrainy. Co istotne, posłowie poparli poprawkę, która wykreśla zapis o tzw. bezkarności urzędników i przedsiębiorców. Za wykreśleniem kontrowersyjnego przepisu zagłosowało 228 posłów, przeciw było 227. Jeden poseł wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
W sobotęSejm odrzucił zapis o bezkarności urzędniczej, według którego pracownicy administracji mieliby nie odpowiadać ani za przekroczenie uprawnień, ani za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
"3 osoby w klubie PiS przekonaliśmy, że nie warto wspierać bezkarności władzy" – skomentował na Twitterze szef klubu KO Borys Budka
Sejm głosował w sobotę nad poprawkami Senatu do ustawy o pomocy dla obywateliUkrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jedna z senackich poprawek wykreślała z ustawy przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców.
Ostatecznie Sejm przyjął poprawkę Senatu. Za wykreśleniem kontrowersyjnego przepisu głosowało 228 posłów, przeciw 227, wstrzymała się jedna osoba.
"Jest! Opozycja wygrywa kluczowe głosowanie! #BezkarnośćPlus wyrzucona z ustawy pomocowej! 3 osoby w klubie PiS przekonaliśmy, że nie warto wspierać bezkarności władzy" – skomentował na Twitterze szef klubu KO Borys Budka. Za wykreśleniem tzw. bezkarności urzędniczej zagłosowało troje posłów PiS: Teresa Hałas, Anna Maria Siarkowska oraz Sławomir Zawiślak.
"Jeden głos zadecydował, ze Sejm przyjął poprawkę Senatu i wyrzucił ostatecznie z ustawy zapisy o bezkarności urzędników PiS. Wszystkim głosującym za posłom serdecznie gratuluje. Dobra robota" – wskazał z kolei Sławomir Nitras.
Przypomnijmy, że zapis obezkarności urzędniczej, określany powszechnie jako "bezkarność plus", zakładał, żepracownicy administracji mieliby nie odpowiadać ani za przekroczenie uprawnień, ani za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Dotyczyć to miało sytuacji, gdy sprawca, w tym samorządowiec, popełniłby taki czyn, działając w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny przeciw Polsce albo działań zbrojnych lub okupacji na terytorium RP, państwa UE, NATO czy innego państwa graniczącego z Polską.
W przypadku przedsiębiorców dotyczyłoby to niegospodarności w okresie wojny, ale również czasu obowiązywania w Polsce m.in. stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
Specustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.
Uchodźcy z Ukrainy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.
Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Po senackiej poprawce ma to się odbywać na podstawie wniosków o takie świadczenie.
Dodajmy, że początkowo, zgodnie ze specustawą, pobyt ukraińskich uchodźców w Polsce miał być uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Senat wniósł jednak poprawkę, w wyniku której pobyt ma być uznawany za legalny bezterminowo.