nt_logo

Bez Oscara dla Polski. Krótkometrażowa "Sukienka" Tadeusza Łysiaka przegrywa

Ola Gersz

28 marca 2022, 01:41 · 3 minuty czytania
Polski film krótkometrażowy "Sukienka" bez Oscara. Film Tadeusza Łysiaka przegrał z obrazem "The Long Goodbye" wyprodukowanym przez aktora Riza Ahmeda. Laureata w tej kategorii ogłoszono jeszcze przed rozpoczęciem transmisji z ceremonii rozdania Oscarów.


Bez Oscara dla Polski. Krótkometrażowa "Sukienka" Tadeusza Łysiaka przegrywa

Ola Gersz
28 marca 2022, 01:41 • 1 minuta czytania
Polski film krótkometrażowy "Sukienka" bez Oscara. Film Tadeusza Łysiaka przegrał z obrazem "The Long Goodbye" wyprodukowanym przez aktora Riza Ahmeda. Laureata w tej kategorii ogłoszono jeszcze przed rozpoczęciem transmisji z ceremonii rozdania Oscarów.
"Sukienka" bez Oscara dla najlepszego filmu Fot. materiały prasowe / kadr z filmu "Sukienka"

"Sukienka" to krótkometrażowy film Tadeusza Łysiaka opowiadający historię niskorosłej Julki (Anna Dzieduszycka), która poszukuje dla siebie sukienki, co ze względu na jej wymiary nie jest łatwym zadaniem. Główna bohaterka jest bowiem osobą niskorosłą.


Polskie dzieło zostało w tym roku nominowane do Oscara w kategorii "najlepszego filmu krótkometrażowego". Niestety przegrało z filmem "The Long Goodbye" Aneila Karii, którego jednym z producentów jest brytyjski aktor Riz Ahmed. To pierwszy Oscar dla Brytyjczyka. W ubiegłym roku był nominowany w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za "Sound of Metal". Ahmed jest również jednym z producentów wykonawczych nominowanego w tym roku w trzech kategoriach filmu "Przeżyć".

Laureata kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski ogłoszono jeszcze przed rozpoczęciem transmisji z 94. ceremonii rozdania Oscarów. To pokłosie decyzji producentów tegorocznej gali, aby skrócić ceremonię i zrezygnować z prezentacji aż ośmiu kategorii na scenie Dolby Theatre. W 2022 roku złote statuetki w kategoriach najlepszy krótkometrażowy dokument, montaż, charakteryzacja i fryzura, oryginalna muzyka, scenografia, krótkometrażowy film animowany, krótkometrażowy dokument i dźwięk zostały przyznane poza anteną.

Czytaj także: Tak gwiazdy z "Sukienki" prezentowały się na czerwonym dywanie. Dzieduszycka i Łysiak zachwycili

"Sukienka" Tadeusza Łysiaka bez Oscara

"Sukienka" to etiuda absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. To historia niskorosłej Julki (Anna Dzieduszycka), która marzy o znalezieniu miłości. Według krytyków i bukmacherów polski film miał duże szanse na Oscara.

– To sukces całej naszej ekipy i wszystkich osób, które wspierały nas zarówno na etapie powstawania "Sukienki", jak i podczas jej międzynarodowej promocji. Jestem zaszczycona, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie, a nasza wspaniała przygoda wciąż trwa. To już jest dla nas wygrana – mówiła w Wirtualnej Polsce Dzieduszycka po ogłoszeniu nominacji do Oscarów.

Z kolej z reżyserem Tadeusz Łysiakiem rozmawiała jeszcze przed ogłoszeniem nominacji do Oscarów Alicja Cembrowska w naTemat. "Sukienkę" nazwał "generalną opowieścią o samotności, odrzuceniu, o tym, jak ludzie potrafią siebie oceniać ze względu na wygląd fizyczny".

"'Sukienka' opowiada pewną konkretną historię, ale są w niej emocje, które możemy znaleźć w sobie. Sam odnajduję się w tej bohaterce i przypominam sobie moje różne doświadczenia życiowe i nie chcę mówić, że mógłbym mieć tak samo złą sytuację, jak osoba, która np. jest niepełnosprawna – mówił reżyser, który wraz z Anną Dzieduszycką pojawił się na czerwonym dywanie w Hollywood.

Jak podaje portal Filmweb, studio OneFifty, które należy do WarnerMedia kupiło prawa do "Sukienki", co oznacza, że niebawem film pojawi się w ofercie platformy HBO Max. Będziemy go tam mogli obejrzeć jeszcze w marcu.

Oscary 2022: transmisja na Canal+

Transmisja na żywo z imprezy jest dostępna w Polsce na kanale telewizyjnym CANAL i w serwisie online CANAL+ Premium. Podczas przerw w trakcie ceremonii widzowie zostaną przeniesieni do oscarowego studia, gdzie o nominacjach i laureatach rozmowę między sobą przeprowadzą m.in. dziennikarka i felietonistka Karolina Korwin Piotrowska oraz krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

"Transmisja, która rozpoczęła się o godzinie 2:00 potrwa do godz. 5:00. W Oscarową noc nagrodzone zostaną  23 kategorie.

Czytaj także: https://natemat.pl/395965,oscary-2022-polski-film-sukienka-nominowany-do-oscara