nt_logo

"Diuna" z Oscarem za najlepsze zdjęcia. Janusz Kamiński bez złotej statuetki

Ola Gersz

28 marca 2022, 02:57 · 2 minuty czytania
Janusz Kamiński nie zdobył Oscara za najlepsze zdjęcia do "West Side Story" Stevena Spielberga. Statuetka trafiła do Greiga Frasera za film "Diuna".


"Diuna" z Oscarem za najlepsze zdjęcia. Janusz Kamiński bez złotej statuetki

Ola Gersz
28 marca 2022, 02:57 • 1 minuta czytania
Janusz Kamiński nie zdobył Oscara za najlepsze zdjęcia do "West Side Story" Stevena Spielberga. Statuetka trafiła do Greiga Frasera za film "Diuna".
Janusz Kamiński bez Oscara za najlepsze zdjęcia Fot. Invision/Invision/East News

Greig Fraser otrzymał Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu "Diuna" Denisa Villeneuve'a. Smakiem musiał obejść się Janusz Kamiński, który był nominowany za "West Side Story" Stevena Spielberga. W tej kategorii przegrali również Dan Laustsen ("Zaułek koszmarów"), Ari Wegner ("Psie pazury") i Bruno Delbonnelem ("Tragedia Makbeta").


Była to kolejna współpraca Janusza Kamińskiego ze Stevenem Spielbergiem oraz kolejne oscarowa nominacja dla polskiego operatora. Kamiński ma na koncie dwa Oscary: za "Listę Schindlera" w 1994 roku i "Szeregowca Ryana" w 1999 roku. Był również wcześniej czterokrotnie nominowany: za "Amistad" w 1998 roku, "Motyl i skafander" w 2008 r., "Czas wojny" w 2011 r. i "Lincolna" w 2012 roku.

"Sukienka" bez Oscara

Oscara dla Polski nie zdobyła również "Sukienka", która była nominowana w kategorii najlepszy film krótkometrażowy aktorski. "Sukienka" to film Tadeusza Łysiaka opowiadający historię niskorosłej Julki (Anna Dzieduszycka), która poszukuje dla siebie sukienki, co ze względu na jej wymiary nie jest łatwym zadaniem. Główna bohaterka jest bowiem osobą niskorosłą.

Niestety polski film przegrał z filmem "The Long Goodbye" Aneila Karii, którego jednym z producentów jest brytyjski aktor Riz Ahmed. To pierwszy Oscar dla Brytyjczyka. W ubiegłym roku był nominowany w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy za "Sound of Metal". Ahmed jest również jednym z producentów wykonawczych nominowanego w tym roku w trzech kategoriach filmu "Przeżyć".

Laureata kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski ogłoszono jeszcze przed rozpoczęciem transmisji z 94. ceremonii rozdania Oscarów. To pokłosie decyzji producentów tegorocznej gali, aby skrócić ceremonię i zrezygnować z prezentacji aż ośmiu kategorii na scenie Dolby Theatre. W 2022 roku złote statuetki w kategoriach najlepszy krótkometrażowy dokument, montaż, charakteryzacja i fryzura, oryginalna muzyka, scenografia, krótkometrażowy film animowany, krótkometrażowy dokument i dźwięk zostały przyznane poza anteną.

Oscary 2022: transmisja na Canal+

Transmisja na żywo z imprezy jest dostępna w Polsce na kanale telewizyjnym CANAL i w serwisie online CANAL+ Premium. Podczas przerw w trakcie ceremonii widzowie zostaną przeniesieni do oscarowego studia, gdzie o nominacjach i laureatach rozmowę między sobą przeprowadzą m.in. dziennikarka i felietonistka Karolina Korwin Piotrowska oraz krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

Transmisja, która rozpoczęła się o godzinie 2:00, potrwa do godz. 5:00. W Oscarową noc nagrodzone zostaną  23 kategorie.

Czytaj także: https://natemat.pl/379507,obejrzalam-diune-to-fenomen-na-miare-wladcy-pierscieni-recenzja