nt_logo

Amerykański generał o CPK: "Ten projekt jest dokładnie tym, czego potrzebuje NATO"

Diana Wawrzusiszyn

03 kwietnia 2022, 10:24 · 3 minuty czytania
Były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Ben Hodges ocenił, że Centralny Port Komunikacyjny bardzo przydałby się NATO. – Inwestycje takie jak CPK są potrzebne do szybkiego reagowania na wschodniej flance NATO – powiedział w rozmowie z PAP.


Amerykański generał o CPK: "Ten projekt jest dokładnie tym, czego potrzebuje NATO"

Diana Wawrzusiszyn
03 kwietnia 2022, 10:24 • 1 minuta czytania
Były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Ben Hodges ocenił, że Centralny Port Komunikacyjny bardzo przydałby się NATO. – Inwestycje takie jak CPK są potrzebne do szybkiego reagowania na wschodniej flance NATO – powiedział w rozmowie z PAP.
Samolot nad lotniskiem. Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Krytykowany przez opozycję Centralny Punkt Komunikacyjny może bardzo przydać się NATO – podają państwowe media powołując się na amerykańskiego generała
  • Według gen. Hodgesa jeśli zajdzie taka potrzeba, port umożliwi sprawny przerzut na dużą skalę wojska i sprzętu, co stanowiłoby ważny element w ramach działań odstraszania
  • Ostatnio budowę CPK krytykował Donald Tusk

Co dalej z CPK?

Centralny Punkt Komunikacyjny to jeden ze sztandarowych projektów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Od ponad czterech lat trwają przygotowania do budowy wielkiego lotniska w Baranowie pomiędzy Warszawą a Łodzią.

CPK wraz z siecią kolei szybkich prędkości ma pochłonąć dziesiątki miliardów złotych. Przez co jest krytykowany szczególnie przez opozycję, ale też ekonomistów. Ostatnio Donald Tusk podczas debaty liderów czterech partii współtworzących Koalicję Obywatelską odniósł się do tego projektu i skrytykował PiS za marnowane pieniędzy.

– Już pewnie ludzie zapomnieli, że kaprys Kaczyńskiego, Sasina, Morawieckiego, nie wiem czyj do końca, czyli słynny Baranów, ma kosztować 100 mld złotych. A tam nadal trawa rośnie! – mówił.

Czytaj także: Mocne przemówienie Tuska. Zgłosił postulat wysokich podwyżek dla Polaków

Tymczasem, jak pisze Polska Agencja Prasowa, okazuje się, że port może przysłużyć się wojskom NATO. Były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Ben Hodges w rozmowie z PAP przyznał, że projekt jest dokładnie tym, czego potrzebuje Sojusz.

– Agresja Rosji na Ukrainę pokazuje w sposób dobitny, że potrzebne są inwestycje, które poprawią jakość infrastruktury szybkiego reagowania na wschodniej flance NATO – ocenił Hodges.

Centralny Punkt Komunikacyjny potrzebny NATO

Amerykański generał wyjaśnił, że CPK umożliwi, jeśli zajdzie taka potrzeba, sprawny przerzut na dużą skalę wojska i sprzętu, co stanowiłoby ważny element w ramach działań odstraszania. – Infrastruktura Portu Solidarność jest właśnie tym, czego potrzebuje NATO na swojej wschodniej flance – ocenił.

Według Hodgesa Centralny Port Komunikacyjny może zapewnić możliwości logistyczne oraz odpowiednią przepustowość. Jego zdaniem żaden inny węzeł w Polsce ani gdziekolwiek indziej w Europie Środkowo-Wschodniej nie daje takich możliwości.

– Dla infrastruktury CPK istotne są m.in. zdolności zwiększonej mobilności wojskowej, magazynowania paliwa i przeładunku sprzętu między środkami transportu. Oczywiście, niezbędna jest tutaj zaawansowana i przemyślana ochrona infrastruktury, w tym cybernetyczna, przed działaniami wroga mającymi na celu zakłócenie transportu – wymienił były generał.

Czym jest Centralny Port Komunikacyjny?

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią.

W ramach tego projektu ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, zdolny obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Centralny Port Komunikacyjny ma zajmować powierzchnię ok. 3000 ha.

Według założeń rządu Beaty Szydło port miał być otwarty w 2027 r. W sierpniu 2018 pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild poinformował, że pierwszy samolot powinien wystartować z gminy Baranów w sezonie zimowym 2027/2028. Koszt wybudowanie CPK, według podstawowych założeń koncepcji, wyniesie 30,9 a 34,9 mld złotych.

Czytaj także: https://natemat.pl/388837,baranow-przedstawiciele-cpk-obrzuceni-gnojem-i-jajkami