nt_logo

To się Putin zdziwi "słabością" Zachodu. Gazprom Germania już pod kontrolą rządu RFN

Natalia Kamińska

04 kwietnia 2022, 22:57 · 3 minuty czytania
Niemiecki rząd zdecydował o objęciu zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania. Jest to niemiecki oddział rosyjskiego Gazpromu. Berlin zdecydował się na taki krok ze względu na obecną politykę Moskwy.


To się Putin zdziwi "słabością" Zachodu. Gazprom Germania już pod kontrolą rządu RFN

Natalia Kamińska
04 kwietnia 2022, 22:57 • 1 minuta czytania
Niemiecki rząd zdecydował o objęciu zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania. Jest to niemiecki oddział rosyjskiego Gazpromu. Berlin zdecydował się na taki krok ze względu na obecną politykę Moskwy.
Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że Gazprom Germania będzie od teraz pod zarządem państwa. Fot. ROBERTO PFEIL/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Władimir Putin zdecydował w zeszłym tygodniu, że kraje "nieprzyjazne Rosji" mają płacić za gaz w rublach
  • Państwa takie jak Niemcy czy Francja zaraz po tej decyzji Kremla zaczęły opracowywać "plan B"
  • W poniedziałek Niemcy zdecydowały o objęciu zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania.

O tej decyzji poinformował minister gospodarki Robert Habeck. Jak wyjaśnił ma to związek zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw.

Zarząd powierniczy ma obowiązywać do 30 września

– To krok absolutnie konieczny, służy ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz utrzymaniu bezpieczeństwa dostaw – przekazał niemiecki polityk. Zapewnił przy tym, że bezpieczeństwo dostaw jest obecnie gwarantowane.

Jak podaje Deutsche Welle, Federalna Agencja ds. Sieci (ta na której infrastrukturę ataki planować mieli rosyjscy szpiedzy...) została wyznaczona na komisarycznego zarządcę niemieckiej spółki-córki rosyjskiego koncernu państwowego Gazprom. Zarząd powierniczy ma obowiązywać do 30 września 2022 roku.

– Jesteśmy świadomi odpowiedzialności za bezpieczeństwo dostaw gazu, co wiąże się z tym zadaniem – poinformował prezes BNA Klaus Müller, cytowany przez gazetę.

Przypomnijmy, że Władimir Putin przekazał w zeszłym tygodniu, że od 1 kwietnia nabywcy gazu z Unii Europejskiej będą musieli posiadać w Rosji konta rublowe. Prezydent Rosji podpisał w tej sprawie specjalny dekret.

Rosja wstrzyma dostawy gazu dla nabywców z "nieprzyjaznych" państw, jeśli nie przestawią się oni na płatności w rublach od 1 kwietnia – poinformował Putin.

Rosja domaga się płatności w rublach

– Aby kupować rosyjski gaz, muszą oni otworzyć konta rublowe w rosyjskich bankach – powiedział w wystąpieniu telewizyjnym. – To właśnie z tych kont będą płacić za gaz od 1 kwietnia. Jeśli takie płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za niewywiązanie się klienta ze swoich zobowiązań – wyjaśnił.

Czytaj też: Jest deklaracja Morawieckiego ws. płatności za gaz. "Polska nie podda się szantażowi Putina"

Zgodnie z dekretem podpisanym przez Putina, nabywcy powinni otworzyć specjalne rachunki w państwowym Gazprombanku, aby umożliwić wymianę walut obcych na ruble w celu dokonania rozliczeń. Jak informowały wówczas zachodnie media, w związku z taką decyzją Francja i Niemcy zaczęły przygotowania na wypadek, gdyby Rosja odcięła nagle dostawy gazu.

Czytaj także: Niemcy wstrząśnięte rosyjskimi zbrodniami w Buczy. Scholz zapowiada nowe sankcje

Media podawały wtedy, że minister gospodarki Robert Habeck zaczął opracować pierwszy etap planu awaryjnego na wypadek zakręcenia przez Rosjan kurka z gazem. Według ustaleń dziennika "Handelsblatt" w grę miało wchodzić m.in. wywłaszczenie i nacjonalizacja niemieckich filii rosyjskich koncernów energetycznych Gazpromu i Rosniefti. Jak widać właśnie tak się stało. Przynajmniej w jednym przypadku.

Gazprom Germania jest operatorem dużych magazynów gazu, a Rosneft Germany jest kluczowym graczem na rynku benzyny, oleju napędowego i nafty. Obie firmy są obecnie niezastąpione na niemieckim rynku energetycznym.

Czytaj także: https://natemat.pl/404851,reakcja-scholza-po-masakrze-w-buczy-rosjanie-wylatuja