nt_logo

Miała 8 lat, gdy założyła fundację dla dziewcząt. Zofia Kierner: Musimy słuchać młodych ludzi

redakcja naTemat

06 kwietnia 2022, 19:50 · 3 minuty czytania
W najnowszym odcinku podcastu "Hallo Haller" gościnią jest 19-letnia Zofia Kierner, założycielka oraz prezeska fundacji Girls Future Ready, która pomaga młodym dziewczynom z Europy Środkowo-Wschodniej osiągnąć sukces. Rozmówczyni zdradziła Dorocie Haller, dlaczego chce wspierać Polki.


Miała 8 lat, gdy założyła fundację dla dziewcząt. Zofia Kierner: Musimy słuchać młodych ludzi

redakcja naTemat
06 kwietnia 2022, 19:50 • 1 minuta czytania
W najnowszym odcinku podcastu "Hallo Haller" gościnią jest 19-letnia Zofia Kierner, założycielka oraz prezeska fundacji Girls Future Ready, która pomaga młodym dziewczynom z Europy Środkowo-Wschodniej osiągnąć sukces. Rozmówczyni zdradziła Dorocie Haller, dlaczego chce wspierać Polki.
Zofia Kierner o tym, jak założyła fundację Girls Future Ready. Fot. naTemat
  • Gościnią nowego odcinka podcastu "Hallo Haller" jest 19-letnia Zofia Kierner, prezeska fundacji Girls Future Ready, pomagającej młodym dziewczynom z Polski osiągać sukces.
  • Rozmówczyni Doroty Haller miała 8 lat, gdy rozpoczęła swoją prokobiecą działalność.
  • To, czego nauczyła się w Stanach Zjednoczonych, stara się przenosić na polskie podwórko.

Zofia Kierner o pomocy młodym Polkoms

Zofia Kierner w wieku 8 lat stworzyła fundację Girls Future Ready, która zajmuje się pomaganiem dziewczynom z Polski rozwijać umiejętności, których polskie szkolnictwo nie rozwija. Gościni, mając 6 lat, wyjechała najpierw z ojczyzny do Finlandii, a później przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie teraz uczy się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley.

– Te umiejętności, doświadczenia i obserwacje ze Stanów Zjednoczonych wraz z funduszami i wolontariuszkami przywozimy do Polski, żeby pomóc dziewczynom z polskich szkół (do 24. roku życia) rozwijać pewność siebie i umiejętności prezentacji publicznych – oznajmia rozmówczyni Doroty Haller.

– Świat jest ogromny. Gdy wypowiadam te słowa w Polsce, to dziewczyny często chcą się przed tym kryć - że świat jest ogromny i to jest przerażające, że jest tyle konkurencji i że trzeba się napracować, żeby cokolwiek osiągnąć. Ale tak naprawdę jest to rzecz fantastyczna. Dzięki temu, że świat jest ogromny, mamy tyle inspiracji i tyle szans, aby zakładać swoje biznesy – mówi Kierner, zaznaczając, że chce, aby fundacja dotarła do jak największej liczby dziewcząt.

Zapytana o to, czy zawsze miała poczucie, że może zmieniać świat, odpowiada: – Tak po prostu było od samego początku. Poczułam potrzebę. Jeszcze wtedy nie była to taka determinacja w stylu: "o, to jest mój pierwszy projekt, teraz przez resztę mojego życia będę stać za edukacją, prawami kobiet i młodych ludzi". To była po prostu potrzeba. Moje koleżanki potrzebowały książek, to im zbierałam te książki – opowiada o początkach swojej działalności.

Kierner odnosi się także do tematu dyskryminacji związanej z jej wiekiem i płcią. – Po tym, jak fundacja była oficjalnie zarejestrowana, to chodzenie na spotkania biznesowe, gdzie jest się najmłodszą osobą i często jedyną kobietą w pokoju, spotykało się z pytaniem: "A Ty kim jesteś? My tu z prezeską Girls Future Ready mieliśmy się spotkać" – mówi, zauważając, że często pytana była o to, gdzie są rodzice lub jakakolwiek inna dorosła osoba.

Gościni zwróciła również uwagę na to, że w Stanach Zjednoczonych jest zupełnie inne podejście do ambitnych młodych osób niż w Polsce. – Dlatego, że jest się młodszą osobą, to ludzie zadają więcej pytań. Musisz zawsze uzasadniać swój sukces – stwierdza Kierner.

– W Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej nie ma takiego zrozumienia, że młody umysł też może coś wymyślić przed zakończeniem edukacji. Jako młodzi ludzie mamy taką perspektywę na świat, której po prostu nie mają dorośli. Wiemy, czego potrzebujemy, i jaki chcemy widzieć świat za 20 lat. Jeżeli nie mamy szansy wytrenować się i popełnić paru błędów po drodze, to zwyczajnie tracimy czas – dodaje rozmówczyni Haller.

– Politycy są zwykle starszymi ludźmi, którzy kreują świat tak, jak oni by chcieli, żeby ten świat wyglądał 30 lat wstecz. Tak nie może być. Musimy słuchać pomysłów młodych. Potrzebujemy kobiet w polityce i kobiet w biznesie – kwituje Zofia Kierner.

Nowe odcinki rozmów z inspirującymi kobietami ukazują się w każdą środę o 20.00 na stronie głównej naTemat.pl, naszym kanale YouTube i Spotify.

Czytaj także: https://natemat.pl/403125,podcast-hallo-haller-alicja-szewczyk-szczerze-o-zwolnieniu-z-pracy