Na tę wiadomość czekało wielu fanów literatury. Olga Tokarczuk wydaje pierwszą powieść po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla. Jak podaje Wydawnictwo Literackie, "Empuzjon" trafi do księgarni już niebawem.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Olga Tokarczuk ostatnią powieść, czyli "Księgi Jakubowe" wydała w 2014 roku.
Jak poinformowało Wydawnictwo Literackie, pisarka powraca ze swoją pierwszą powieścią po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla.
Premiera "Empuzjon" zapowiedziana jest na 1 czerwca.
Olga Tokarczuk wraca z pierwszą powieścią po Noblu
Olga Tokarczuk literacką nagrodę Nobla otrzymała w 2019 roku. Od tamtej pory wydała jedynie zbiór esejów "Czuły narrator", w skład którego wchodziło m.in. jej przemówienie noblowskie.
Jak podaje wydawca pisarki, czyli Wydawnictwo Literackie, Tokarczuk powraca z pierwszą powieścią po otrzymaniu Nobla. Ostatnią fabularną książką autorki były wydane osiem lat wcześniej "Księgi Jakubowe".
Opis wydawcy jej najnowszej powieści "Empuzjon" brzmi następująco:
Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.
Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.
Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.
W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?
Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.
Olga Tokarczuk w "Empuzjonie" odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.
Premiera książki zapowiedziana jest już na 1 czerwca.
Sukcesy Tokarczuk na świecie
Olga Tokarczuk od paru lat odnosi sukcesy na świecie i jest dostrzeganą w środowisku literackim autorką. W 2018 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodą Bookera za "Biegunów".
Z kolei "Księgi Jakubowe" 10 dni po premierze w USA znalazły się na prestiżowej liście bestsellerów "The New York Timesa". Ta powieść pisarki również powalczy w tym roku o nagrodę Bookera.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.