nt_logo

"Biała księżniczka", "Hiszpańska księżniczka" i "Biała królowa" królują na Netflixie. Co je łączy?

redakcja naTemat

14 kwietnia 2022, 14:19 · 4 minuty czytania
W zestawieniu Top 10 na polskim Netflixie zrobiło się w ostatnich dniach iście królewsko. To z powodu trzech seriali: "Biała księżniczka", "Hiszpańska księżniczka" i "Biała królowa". Co je łączy? Wszystkie są ekranizacjami bestsellerowych powieści Philippy Gregory. O czym są te historyczne seriale i w jakiej kolejności je oglądać?


"Biała księżniczka", "Hiszpańska księżniczka" i "Biała królowa" królują na Netflixie. Co je łączy?

redakcja naTemat
14 kwietnia 2022, 14:19 • 1 minuta czytania
W zestawieniu Top 10 na polskim Netflixie zrobiło się w ostatnich dniach iście królewsko. To z powodu trzech seriali: "Biała księżniczka", "Hiszpańska księżniczka" i "Biała królowa". Co je łączy? Wszystkie są ekranizacjami bestsellerowych powieści Philippy Gregory. O czym są te historyczne seriale i w jakiej kolejności je oglądać?
Seriale "Biała księżniczka", "Hiszpańska księżniczka" i "Biała królowa" są ze sobą ściśle połączone Fot. Kadry z seriali "Biała księżniczka", "Hiszpańska księżniczka" i "Biała królowa"
  • "Biała królowa", "Biała księżniczka" i "Hiszpańska księżniczka" to seriale historyczne, które w tym tygodniu znalażły się w zestawieniu Top 10 na Netflixie.
  • To ekranizacje powieści Philippy Gregory: "Biała królowa", "Czerwona królowa" i "Córka Twórcy Królów" (na tej trylogii oparty jest serial "Biała królowa"), "Biała księżniczka" oraz "Wieczna księżniczka" i "Klątwa Tudorów" (adaptacją tych dwóch książek jest "Hiszpańska księżniczka").
  • "Biała królowa" z 2013 roku opowiada o Elżbieta Woodville, żonie Edwarda IV, królowej Anglii w latach 1464-1483. Wciela się w nią Rebecca Ferguson.
  • Bohaterką kontynuacji "Białej królowej", "Białej księżniczki" z 2017 roku, opowiada z kolei o życiu młodej księżniczki, Elżbiety York (Jodie Comer), która ma wyjść za mąż za króla Henryka VII Tudora. Akcja rozpoczyna się w 1485 roku.
  • "Hiszpańska księżniczka" to serial z 2019 roku z Charlotte Hope, który koncentruje się na Katarzynie Aragońskiej, pierwszej żonie Henryka VIII Tudora i królowej Anglii w latach 1509–1533.

Philippa Gregory to brytyjska pisarka nazywana królową brytyjskich powieści historycznych. Gregory, która z wykształcenia jest historyczką i publikuje swoje książki od 1987 roku, ma na koncie kilkadziesiąt powieści. Kilka z nich, w tym najgłośniejsza książka Gregory "Kochanice króla" o Marii Boleyn, siostrze Anny Boleyn, doczekało się ekranizacji. Wśród nich są seriale "Biała królowa", "Biała księżniczka" i "Hiszpańska księżniczka", które można oglądać na Netflixie. O czym opowiadają i w jakiej kolejności je oglądać?

"Biała królowa" (2013)

"Biała królowa" to adaptacja trylogii Philippy Gregory, w skład której wchodzą powieści: "Biała królowa", "Czerwona królowa" i "Córka Twórcy Królów". To część książkowego cyklu "Dynastia Plantagenetów i Tudorów", na którym oparte są również "Biała księżniczka" i "Hiszpańska królowa". To serial, od którego najlepiej zacząc przygodę z trzema obecnymi hitami Netflixa.

Brytyjski serial z 2013 roku, który pierwotnie ukazał się na antenie BBC 1, koncentruje się na Elżbiecie Woodville, żonie królowa Edwarda IV i królowej Anglii w latach 1464-1483. Bohaterkami są także inne wpływowe wówczas kobiety: Małgorzata Beaufort, późniejsza matka królowa Henryka VII Tudora i Anna Neville, królowa Anglii od 1483 jako żona Ryszarda III. Wszystkie trzy walczą o władzę.

"Pogrążona w chaosie XV-wieczna Anglia jest miejscem krwawych rozgrywek o królewski tron. Rok 1464. Anglia od blisko dekady jest w stanie wojny domowej. Walka toczy się pomiędzy Yorkami i Lancasterami o prawo do tronu. Za sprawą manipulacji Lorda Warwicka (James Frain) królem Anglii zostaje Edward IV z rodu Yorków (Max Irons). Nowy władca zakochuje się w plebejce – Elizabeth Woodville (Rebecca Ferguson) - która po śmierci męża pozostała z dwójką dzieci bez grosza przy duszy. Para potajemnie bierze ślub, a sytuacja na dworze powoli zaczyna wymykać się spod kontroli" – brzmi opis serialu "Biała królowa" w serwisie Filmweb.

Serial "Biała królowa" to miniserial, który liczy jeden sezon po po 10 odcinków. Występują w nim m.in. gwiazda "Diuny" Rebecca Ferguson jako Elizabeth Woodville, Amanda Hale jako Lady Margaret Beaufort, Faye Marsay jako Anne Neville, Max Irons jako król Edward IV i Aneurin Barnard, w roli Ryszarda, księcia z Gloucester.

"Biała księżniczka" (2017)

Serial "Biała księżniczka" to następna w kolejności adaptacja powieści Philippy Gregory o dynastii Plantagenetów i Tudorów. Amerykańsko-brytyjska produkcja stacji Starz z 2017 roku jest ekranizacją książki "Biała księżniczka" o młodej księżniczce Elżbiecie York, która w 1486 roku wychodzi za mąż za króla Henryka VII Tudora. Akcja serialu dzieje się bezpośrednio po zakończeniu "Białej królowej".

"'Biała księżniczka' (...) jest opowieścią o władzy, rodzinie, miłości i zdradzie, i ukazuje jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Wielkiej Brytanii z punktu widzenia kobiet. Małżeństwo Elżbiety York (Lizzie) i króla Henryka VII Tudora oficjalnie oznacza zakończenie Wojny Dwóch Róż, jednak prawdziwej bitwie o tron daleko jest do finału" – brzmi opis na Filmwebie. Mimo zjednoczenia Yorków i Lancasterów w Anglii wciąż nie ma więc stabilnej sytuacji politycznej.

Elizabeth of York gra Jodie Comer, gwiazda serialu "Obsesja Eve". W serialu, który liczy jeden sezon po 8 odcinków, występują również m.in. Jacob Collins-Levy (Henryk VII), Michelle Fairley jako jego matka Margaret Beaufort i Suki Waterhouse (Cecily of York).

"Hiszpańska księżniczka" (2019-2020)

"Hiszpańska księżniczka" to na razie ostatni serial z serii. Amerykańsko-brytyjska produkcja stacji Starz emitowana była w latach 2019-2020 i oparta jest na dwóch powieściach historycznych Philippy Gregory: "Wieczna księżniczka" i "Klątwa Tudorów". Bohaterką serialu jest Katarzyna Aragońska, pierwsza żona Henryka VIII Tudora i królowa Anglii w latach 1509–1533.

O czym dokładnie opowiada serial "Hiszpańska księżniczka"? "Piękna nastoletnia hiszpańska księżniczka Katarzyna Aragońska (Charlotte Hope) od dziecka wie, że zostanie żoną angielskiego następcy tronu. Kobieta przyjeżdża do szarej i deszczowej Anglii ze swoim wspaniałym i różnorodnym dworem, m.in. pochodzącą z Afryki Subsaharyjskiej damą dworu Liną. Katarzyna zostaje księżną Walii, ale kiedy jej mąż Książę Artur (Angus Imrie) nagle umiera, jej pozycja zostaje zagrożona. Księżna twierdzi jednak, że jej małżeństwo nigdy nie zostało skonsumowane i dlatego - jako dziewica - może wyjść za mąż za charyzmatycznego i upartego księcia Harry'ego (Ruairi O'Connor)" – czytamy w serwisie Filmweb.

Produkcja składa się z 16 odcinków. Katarzynę Aragońską gra znana z "Gry o tron" Charlotte Hope, a partnerują jej m.in. Ruairi O'Connor (Henryk VIII Tudor), Olly Rix (książę Buckingham Edward Stafford) czy Laura Carmichael (Małgorzata Pole).

Czytaj także: https://natemat.pl/339227,7-seriali-podobnych-do-bridgertonow-to-romanse-kostiumowe-lista