Tusk złożył życzenia na Wielkanoc. Miał ważne przesłanie do Polaków
W sobotni poranek lider PO Donald Tusk złożył rodakom życzenia z okazji świąt. Pojawiło się w nich odniesienie do wojny w Ukrainie.
Reklama.
W sobotni poranek lider PO Donald Tusk złożył rodakom życzenia z okazji świąt. Pojawiło się w nich odniesienie do wojny w Ukrainie.
"Wszystkim ludziom dobrej woli - wiary w naszych najmłodszych i nadziei na lepsze jutro. Bez wojny, pogardy i nienawiści" - napisał na Twitterze Donald Tusk.
Przypomnijmy, że dzisiaj Kościół obchodzi Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania. Jak tłumaczy Katolicka Agencja Informacyjna, "dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby".
Warto przeczytać: Wielkanoc z przemocowcem i tyranem. Skończmy z mitem rodzinnych świąt
"Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Już po zmroku rozpoczyna się celebracja Zmartwychwstania – Wigilia Paschalna" - czytamy w tekście KAI.
Tradycją Wielkiej Soboty jest również święcenie pokarmów: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.
Wielkanoc zaczyna się za to w sobotę po zachodzie słońca. "Rozpoczyna ją liturgia światła, dlatego ze względu na symbolikę ważne jest, by celebra nie zaczynała się przed zmrokiem" - zwraca uwagę KAI. Wielki Piątek i Wielka Sobota to też jedyny czas w ciągu roku, kiedy nie ma w Kościele mszy świętej.
Dodajmy, że w tym roku Wielkanoc dla grekokatolików i prawosławnych wypada nieco później - 24 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy rzymskokatolickiej.
W tym samym czasie, co rzymscy katolicy ważne święto obchodzą za to Żydzi. W czwartek zaczęło się bowiem święto Pesach.
W Polsce jest ono zwane także Świętem Wiosny lub Przaśników. Jest to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt w tradycji judaizmu. Obchodzone jest na pamiątkę wyjścia Żydów z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza. Symbolizuje także zapowiedź odkupienia świata w chwili przyjścia Mesjasza.
Obchody zaczynają się 15 dnia miesiąca nisan (w tym roku to właśnie 15 kwietnia) i trwają w Izraelu siedem dni, a w diasporze żydowskiej osiem. Za najbardziej uroczyste uważane są w diasporze dwa pierwsze i dwa ostatnie dni, natomiast w Izraelu tylko pierwszy i ostatni dzień.