
Trudny czas dla SPD
Partia Olafa Scholza w ostatnich dniach odnotowała bardzo niskie wyniki sondażowe. Z najnowszego badania pracowni INSA wynika, że niezadowolonych z pracy socjaldemokratycznego kanclerza jest już prawie połowa Niemców.
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, na słaby wynik SPD wpływa z jednej strony narastające niezadowolenie ze zbyt ostrożnego zaangażowania Niemiec w wojnę w Ukrainie, z drugiej frustracja wywołana wzrostem kosztów utrzymania, które powoduje m.in. wojna.
Notowania mogą być jeszcze niższe po doniesieniach "The Times". W najnowszym artykule opisano powiązania członkini SPD z rosyjskim Gazpromem.
Schwesig "zmówiła się z Rosjanami w sprawie gazociągu"
Manuela Schwesig od 2017 roku rządzi landem Meklemburgia-Pomorze Przednie, z którego pochodzi Angela Merkel. Schwesig jest również najnowszą członkinią partii SPD, na której czele stoi Olaf Scholz.
Jej powiązaniami z Kremlem zainteresował się brytyjski "The Times". W artykule opisano, że regionalna liderka zmówiła się z Gazpromem i szukała sposobów na uniknięcie amerykańskich sankcji. Po wybuchu wojny w Ukrainie USA nałożyły szereg sankcji na firmy, statki i osoby zaangażowane w Nord Stream 2. Według brytyjskiego dziennika, Schwesig miała wykorzystać swój status polityczny, aby w jak największym stopniu uniknąć tych sankcji.
Manuela Schwesig miała też wykorzystywać fundację ekologiczną do lobbowania za gazociągiem Nord Stream 2. O jej powiązaniach z rosyjskim Gazpromem pisał też "Die Welt". Według gazety biuro Schwesig zmieniło się w "filię Gazpromu".
"Miliony euro dla organizacji pozarządowej, głównie od Gazpromu, miały na celu ukończenie rurociągu i ochronę go przed sankcjami amerykańskimi" – donosił "Die Welt" .
Manuela Schwesig a Nord Stream 2
"The Times" opisał, że Manuela Schwesig blisko współpracowała z Nord Stream 2 AG, spółką należącą do Gazpromu. Z przeanalizowanych przez gazetę dokumentów wynika, że Schwesig była zaangażowana w decyzje spółki, na czele której stał 66-letni Matthias Warnig, były członek Stasi, który w latach 80. przyjaźnił się i współpracował z Władimirem Putinem, kiedy był oficerem KGB stacjonującym w Dreźnie.
Przez powiązania z rosyjskim gigantem energetycznym kontrolowanym przez Kreml, przeciwnicy Schwesig nazywają ją "marionetkę Putina".
– Setki opublikowanych e-maili i dokumentów pokazują, że przywódczyni państwa tak blisko współpracowała z Nord Stream 2 AG, firmą stojącą za projektem, że zasugerowano korektę jej publicznych oświadczeń. Firma poprosiła nawet o podsłuchiwanie "nieoficjalnych" briefingów dla dziennikarzy – napisał na Twitterze autor artykułu.