Joe Biden i Emmanuel Macron zwołali liderów Zachodu. To reakcja na nową ofensywę Putina.
Joe Biden i Emmanuel Macron zwołali liderów Zachodu. To reakcja na nową ofensywę Putina. Fot. Thomas Coex / AFP / East News
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • – Wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas – ogłosił Wołodymyr Zełenski. Okupacja tego regionu może oznaczać zamrożenie konfliktu Rosji z Ukrainą na następne lata. Stanowi to poważne zagrożenie dla pokoju w Europie
  • Na "nową ofensywę" Rosji natychmiast zareagował Joe Biden i Emmanuel Macron. Prezydenci natychmiast zwołali spotkanie liderów Zachodu, które odbędzie się we wtorek, w trybie zdalnym
  • Rozmowy będą dotyczyć także pociągnięcia Władimira Putina do odpowiedzialności. Do "stołu" zaproszono sześć państw i przedstawicieli NATO, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej
  • Joe Biden i Emmanuel Macron zwołali spotkanie z liderami Zachodu

    – Teraz możemy powiedzieć, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas, do której od dawna się przygotowywały. Bardzo duża część całej armii rosyjskiej jest teraz poświęcona tej ofensywie – ogłosił Wołodymyr Zełenski.

    Jak pisaliśmy w naTemat, prezydent Ukrainy wyjaśnił, że celem Rosji jest przejęcie pełnej kontroli nad obwodem ługańskim i donieckim. Zrealizowanie tego celu pozwoli Kremlowi porowadzenie propagandy sukcesu. Kontynuowanie okupacji zamrozi konflikt odbierając jakiekolwiek perspektywy na pokój.

    Rozpoczęcie zaciętych walk w Donbasie wywołało reakcję Joe Bidena i Emmanuela Macrona. W trybie zdalnym, z dnia na dzień, zwołano konferencję z szefami Niemiec, Włoch, Kanady, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Polski.

    "Prezydent zwoła bezpieczną rozmowę wideo z sojusznikami i partnerami, aby omówić nasze ciągłe wsparcie dla Ukrainy i starania o pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności" – przekazał Biały Dom.

    Poza premierami i szefami gabinetów w rozmowach uczestniczyć będzie również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

    Celem Zachodu jest wypracowanie jednolitej narracji wobec nagłej zmiany strategii przez Kreml. Jest to konieczne, by zachować jedność w obliczu zagrożenia ze strony Moskwy.

    Władimir Putin próbuje przejąć Donbas

    Przypomnijmy, że Rosji nie udało zrealizować się celu obalenia rządu w Kijowie oraz zajęcia całej Ukrainy. W minionym tygodniu zadecydowano o przesunięciu sił na wschodni front, by rozpocząć próby przejęcia przynajmniej dwóch ukraińskich obwodów – donieckiego i ługańskiego.

    Dowódca tamtejszej jednostki przekazał. że rosyjska artyleria i lotnictwo ostrzeliwują ukraińskie pozycje przez 14 godzin na dobę. Od poniedziałku zintensyfikowano ataki także w obwodzie charkowskim.

    Czytaj także: