nt_logo

Masowy grób z nawet 9 tys. ciał blisko Mariupola. "Są układane kilkoma warstwami"

Natalia Kamińska

22 kwietnia 2022, 11:30 · 2 minuty czytania
Mer Mariupola Wadym Bojczenko uważa, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu są zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Z kolei firma Maxar Technologies pokazała zdjęcia, na których widać około 300-metrowy rów.


Masowy grób z nawet 9 tys. ciał blisko Mariupola. "Są układane kilkoma warstwami"

Natalia Kamińska
22 kwietnia 2022, 11:30 • 1 minuta czytania
Mer Mariupola Wadym Bojczenko uważa, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu są zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Z kolei firma Maxar Technologies pokazała zdjęcia, na których widać około 300-metrowy rów.
20 km od Mariupola Rosjanie wykopali masowy grób. Fot. -/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Oblężenie Mariupola trwa, ale miasto nie poddało się.
  • Według władz miasta zginęło już około 20 tys. mieszkańców.
  • Nawet 9 tys. z nich może być pochowanych w masowym grobie 20 km od Mariupola.

"To wynika z porównania tych zdjęć ze zdjęciami masowego grobu w Buczy, gdzie potem znaleziono ciała 70 osób. Na zdjęciach Maxar z 9 kwietnia masowy grób jest 20 razy większy. Nowe rowy okupanci wykopywali i zapełniali ciałami codziennie w kwietniu. Nasze źródła informują, że w takich grobach ciała są układane kilkoma warstwami" – przekazał mer Mariupola Wadym Bojczenko.

Masowy grób powstał pod koniec marca

Jeśli chodzi o zdjęcia firmy Maxar Technologies, to media, które je przeanalizowały, piszę że widać na nich podłużny wykop - najprawdopodobniej jest to właśnie masowy grób.

Miał zostać wykopany już pod koniec marca, a 9 kwietnia jego część była już zasypana. Wykop także poszerzono. Dlatego władze Mariupola uważają, że w Manhuszu są zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców.

Ostatni bastion Mariupol nadal się broni przed Rosjanami

Dodajmy, że obecnie sytuacja Mariupola jest tragiczna. W czwartek agencja RAI Navosti podała, że Siergiej Szojgu zameldował Władimirowi Putinowi, że "Mariupol został wyzwolony". Rosyjski minister obrony oświadczył prezydentowi, że "ponad dwa tysiące bojowników zostało zablokowanych na terenie zakładu Azowstal".

Warto przeczytać: Dramatyczny apel ukraińskiej wicepremier ws. ludzi w Azowstalu. "Trzeba ich dzisiaj wyciągnąć!"

Potężne zakłady metalurgiczne Azowstal to ostatni bastion obrońców Mariupola, strona ukraińska tego nie kryła. W ostatnich dniach bronili się tu m.in. żołnierze pułku "Azow". Na terenie fabryki, gdzie jest wiele jeszcze poradzieckich schronów, ukrywają się też setki cywilów.

Jednak jak podała "Ukraińska Prawda" zakłady Azowstal, mimo ciągłego ostrzału i bombardowań, nadal nie zostały zdobyte przez Rosjan.

Czytaj także: Rosjanie próbują ukryć swoje zbrodnie. Ukraińcy ujawnili, co dzieje się ze zwłokami w Mariupolu

Oblężenie Mariupola zaczęło się 1 marca. Jak szacują lokalne władze, z rąk Rosjan zginęło co najmniej około 20 tys. cywilów. Miasto bardzo długo broniło się przed ostrzałem i bombardowaniami. Zniszczonych jest ponad 90 proc. budynków w Mariupolu.

Czytaj także: https://natemat.pl/408466,91-latka-ktora-przezyla-holocaust-zginela-w-oblezonym-mariupolu