Powszechna dostępność internetu jest już w naszym kraju normą. Z siecią stykamy się w coraz młodszym wieku. Ma to jednak nie tylko pozytywne skutki. Europejskie badania pokazują, że problemy z nadużywaniem internetu ma co ósmy młody Polak.
Komisja Europejska zleciła przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę badań w Polsce, Grecji, Niemczech, Holandii, Islandii i Rumunii. Przedmiotem zainteresowania badaczy było zagrożenie nadużywania internetu wśród młodzieży.
Koordynator badania w Polsce, Szymon Wójcik, cytowany przez RMF, przekonuje, że to największe jak do tej pory badania dotyczące nadużywania internetu. Wyniki do uspokajających nie należą. Co ósmy polski nastolatek jest zagrożony uzależnieniem. Do tego dochodzą inne problemy, takie jak zaburzenia uwagi, myślenia czy agresja.
Duży odsetek młodych respondentów zetknął się z pornografią w sieci - 67 proc. Niemal jedna czwarta na własnej skórze poznała, czym jest cyberprzemoc. Udział internetu w życiu polskich nastolatków jest wysoki. 90 proc. z nich ma konto na co najmniej jednym portalu społecznościowym. Ponad 60 proc. z nich umila czas na grach on-line.
Wyniki pozwoliły podzielić respondentów na cztery kategorie. Pierwszą z nich są "wciągnięci w sieć" - osoby nadużywające internetu, zaniedbując tym samym inne ważne kwestie. Kolejnym typem jest "wszystko na raz" - łączy korzystanie z internetu z codziennymi obowiązkami. Trzecia kategoria to "pełny krąg". Polega na tym, że respondenci, których do niej zakwalifikowano, potrafią w porę uciec nałogowi. Przez pewien czas nadużywają internetu, lecz w końcu dochodzą do wniosku, że sobie szkodzą. Czwartym typem są osoby "zabijające czas", dla których świat rzeczywisty jest znacznie mniej interesujący niż korzystanie z internetu. Jest on też sposobem na nudę.
Koordynatorzy raportu przypominają, że samo nadużywanie internetu przez dzieci to tylko jedna strona medalu. Czas spędzony przed komputerem może świadczyć o tym, że młoda osoba w ten sposób próbuje zwalczyć inne problemy. Dodatkowo z internetu korzystamy w coraz młodszym wieku. Z obsługą sieci, smartfonów czy tabletów stykają się już dzieci w wiek u przedszkolnym.