nt_logo

Viki Gabor zaatakowana przez Don Vasyla. "Człowiek nie wie, czy to Romka czy nie Romka"

Joanna Stawczyk

25 kwietnia 2022, 20:21 · 3 minuty czytania
Don Vasyl jest legendą romskiej muzyki. To on jest organizatorem i pomysłodawcą słynnego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. W jednym z ostatnich wywiadów 72-letni muzyk wypowiedział się w niepochlebnych słowach o Viki Gabor, która ma romskie korzenie. W ostrych słowach zarzucił jej, że nie pielęgnuje tradycji.


Viki Gabor zaatakowana przez Don Vasyla. "Człowiek nie wie, czy to Romka czy nie Romka"

Joanna Stawczyk
25 kwietnia 2022, 20:21 • 1 minuta czytania
Don Vasyl jest legendą romskiej muzyki. To on jest organizatorem i pomysłodawcą słynnego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. W jednym z ostatnich wywiadów 72-letni muzyk wypowiedział się w niepochlebnych słowach o Viki Gabor, która ma romskie korzenie. W ostrych słowach zarzucił jej, że nie pielęgnuje tradycji.
Don Vasyl zaatakował Viki Gabor. Zarzucił jej odejście od romskich korzeni Fot. VIPHOTO/East News; Pawel Wodzynski/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Don Vasyl wypowiedział się na temat Viki Gabor. 14-letnia zwyciężczyni Eurowizji Junior ma romskie korzenie.
  • Twórca Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów skrytykował młodą gwiazdę w najnowszym wywiadzie.
  • 72-letni "król cygańskiej pieśni" wyznał, z kim chciałby nawiązać współpracę. To znana wokalistka.

Viki Gabor o swoich korzeniach

Wiktoria Viki Gabor urodziła się 10 lipca 2007 roku w Hamburgu. Potem wraz z rodzicami mieszkała w Wielkiej Brytanii przez 7 lat. Jest polską piosenkarką romskiego pochodzenia. W 2019 roku dotarła do finału 2. edycji programu "The Voice Kids". Największą popularność przyniosła jej wygrana 17. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior z piosenką "Superhero". Zatriumfowała w 2019 roku, stając się godną następczynią Roksany Węgiel.

Od tamtej pory Viki nie daje o sobie zapomnieć i prężnie rozwiją swoją karierę, koncertując i nagrywając nowe kawałaki. Stała się idolką wśród nastolatków, choć wielu internautów jest zdania, że 14-letnia wokalistka w ogóle nie wygląda na swój wiek. Swego czasu wściekłe matki zlinczowały młodą artytską za "spompowane wary i blond". Viki zaprzeczyła później, aby miała poddać się jakiemukolwiek zabiegowi medycyny estetycznej.

Młoda gwiazda w niejednym wywiadzie podkreślała, że bardzo szanuje swoje romskie pochodzenie. Z tego tytułu nieraz spotkały ją nieprzyjemności. – To było smutne. Ktoś napisał, że udaję, że jestem Polką. A ja przecież nigdy tego nie udawałam. Jestem Polką, tak samo jak jestem Romką. Mieszkam w Polsce i mówię po polsku. A swojego romskiego pochodzenia się nie wstydzę – zapewniała w rozmowie z Plejadą.

– Bardzo szanuję swoje romskie pochodzenie i tradycję, w której wyrosłam. To jest dla mnie naprawdę ważne – dodała. Co więcej, niedawno Viki podkreśliła w jednym z wywiadów, że język romski jest jej bardzo bliski. Oznajmiła, że ma w planach nawet nagrać utwór w tym języku.

Don Vasyl skrytykował Viki Gabor. "Ona w ogóle nie pokazuje, że jest Romką"

Don Vasyl (właściwie Wasyl Szmidt) jest uważany za "króla cygańskiej pieśni". 72-letni artysta to romsko-polski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Jest autorem takich hitów, jak "Ore, ore" czy "Gdzie moja młodość". Stara się dbać o to, aby kultura romska przetrwała przez kolejne dekady w naszym kraju.

Ostatnio Don Vasyl wypowiedział się dla "Faktu". Zdradził, że jest polska artystka, z którą pragnie nawiązać współpracę. "Chciałbym nagrać płytę z Edytą Górniak, która jest w połowie Romką. Jakby jakiś wydawca się znalazł to bez wahania się na to zgadzam. Edyta u mnie występowała na festiwalu romskim i ona zna tę kulturę, którą czasem przemycała w swoich wystąpieniach" – oznajmił.

Warto nadmienić, że ojciec wokalistki (z pochodzenia Rom), Jan Górnika kiedyś występował na scenie z Vasylem. W takich superlatywach jak o Górniak, Don Vasyl nie wypowiedział się jednak o zwyciężczyni Eurowizji Junior. Zaatakował Viki Gabor.

"Ona zupełnie odeszła od naszych korzeni" – ocenił. "Nawet już człowiek nie wie, czy to Romka, czy nie Romka. Ona w ogóle nie pokazuje, że jest Romką. I w stylizacjach, wszystkich swoich ubiorach i muzycznie. Nic z nas nie ma" – podsumował gorzko.

72-letni muzyk zasugerował wymownie, że nieszczególnie podoba mu się twórczość Viki. "Jej piosenki są takie nowoczesne jak każdej młodej gwiazdy. Niczym szczególnym się nie wyróżniają. To więc nie dla mnie" – skwitował.

Czytaj także: https://natemat.pl/408895,edyta-gorniak-wypuscila-nowy-utwor