Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
Przypomnijmy, że w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech odbył się szczyt państw zachodnich, których przedstawiciele debatowali nad tym, jak jeszcze bardziej wzmocnić militarnie Ukrainę po rosyjskiej inwazji.
Głos w sprawie pomocy Ukrainie w Ramstein zabrała oczywiście szefowa MON Niemiec. – Pracujemy razem z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi nad szkoleniem na niemieckim terytorium ukraińskich żołnierzy w dziedzinie systemów artylerii – powiedziała Christine Lambrecht, cytowna przez Deutsche Welle.
Potwierdziła też wcześniejsze nieoficjalne doniesienia, że niemiecki rząd zgadza się na dostarczenie Ukrainie samobieżnych dział przeciwlotniczych typu Gepard. – Gepardy są dokładnie tym, czego potrzebuje teraz Ukraina, aby ochraniać przestrzeń powietrzną z ziemi – podkreśliła Lambrecht.
Według niej tematem konferencji w Ramstein są nie tylko "szybkie dostawy" broni do Ukrainy, ale także zapewnienie, by "ukraińska armia w średnim i dłuższym okresie była w stanie bronić siebie i ludność".
– Chodzi o to, by dać konkretny wyraz solidarności. My, Niemcy jesteśmy do tego gotowi, byliśmy i będziemy gotowi także w przyszłości – podkreśliła polityczka. Choć oficjalnie nie podano liczby Gepardów dla Ukrainy, to media piszą, że będzie to aż 50 sztuk.
Warto przeczytać: Niemcy długo myśleli i ogłosili przełom. Ukraina dostanie ciężki sprzęt wojskowy
Deutsche Welle wyjaśnia ponadto, że ważące 48 ton samobieżne działo przeciwlotnicze Gepard może zestrzelić śmigłowce, myśliwce i drony, ale także zostać wykorzystane przeciwko celom naziemnym.
"Jest wyposażone w dwie armaty kalibru 35 milimetrów i może namierzyć cele w odległości do 6 km. Może poruszać się z prędkością 65 km/h, a jego zasięg to 550 km" – podano. DW zwraca uwagę, że przed dostawą Gepardy muszą jeszcze przejść przegląd techniczny i naprawy.
Dodatkowo media niemieckie podają, że koncern zbrojeniowy Rheinmetall zaoferował Ukrainie dostawę 88 używanych czołgów typu Leopard, wraz z przeszkoleniem załogi w Niemczech, częściami zamiennymi, amunicją oraz serwisowaniem.
Czytaj także: Światowi przywódcy zapowiadają pomoc Ukrainie. USA i Niemcy deklarują konkretne działania
Dodajmy, że podczas rozmów w Niemczech biorą udział przedstawiciele ponad 40 krajów, które starają się przyspieszyć i zsynchronizować dostawy broni dla Kijowa. Gospodarzem spotkania w bazie lotniczej Ramstein był sekretarz obrony USA Lloyd Austin, który wrócił z Kijowa.
– Jak widzimy, narody z całego świata są zjednoczone w postanowieniu wspierania Ukrainy w jej walce przeciwko imperialnej agresji Rosji – powiedział Austin na początku rozmów w Niemczech. Dodał też, że "Ukraina wyraźnie wierzy, że może wygrać, podobnie jak wszyscy tutaj".